O tym, że twarda woda w domu jest źródłem wielu kłopotów, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Na forach internetowych można znaleźć wiele pytań o sposoby walki z osadami twardej wody czy relacji o tym, jak kamień zapchał rury, uszkodził instalacje grzewcze czy sprzęt AGD. Na szczęście twarda woda to problem stosunkowo łatwy do usunięcia.

Centralny zmiękczacz wody – odpowiedź na problemy

Najskuteczniejszym sposobem na zmiękczenie wody w domu czy mieszkaniu jest montaż centralnego zmiękczacza wody. Zmiękczacz wody to również najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż zawarte w nim złoże jonowymienne może służyć przez wiele lat. Jego regeneracja z użyciem solanki odbywa się automatycznie. Jeżeli wielkość zmiękczacza wody zostanie dobrana prawidłowo tj. z uwzględnieniem stopnia twardości wody oraz wielkości zużycia wody w gospodarstwie domowym, regeneracja nie powinna odbywać się częściej niż co 10-14 dni. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to dosypywanie soli w tabletkach średnio raz na półtora do dwóch miesięcy oraz wymianie wkładu w filtrze wstępnym (co 2-6 miesięcy w zależności od jakości wody).

Zmiękczacz wody zapewnia nam miękką wodę, prawie nas nie angażując. Zmiękczacze wody są dostępne w wielu wariantach: od dużych modeli dwuczęściowych (np. seria Ecoperla Softower), po modele kompaktowe (jednoczęściowe pojemnik na sól i butla ze złożem zamknięte w jednej obudowie) w szerokiej gamie rozmiarów (małe zmiękczacze wody dla 2-3 osób — idealne do mieszkań, średnie dla 3-4 osób i największe dla 5 i więcej osób lub gospodarstw domowych z bardzo twardą wodą).

Oferta zmiękczaczy wody jest tak szeroka, że z każdy może dobrać urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb. Dobór odpowiedniej wielkości urządzenia warto skonsultować ze specjalistą, choćby na czacie sklepu internetowego KrainaWody.pl

Co jeśli nie zmiękczacz wody?

Niestety nie ma równie skutecznego i ekonomicznego sposobu na zmiękczenie twardej wody niż zmiękczacz wody na cały dom. Wiele osób mieszkających w mieszkaniach może nie mieć możliwości montażu takiego urządzenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zamontować filtr kuchenny. Dzięki odwróconej osmozie zyskamy nie tylko oczyszczoną wodę (odwrócona osmoza chroni przed bakteriami i wirusami), ale też miękką wodę — idealną do gotowania, parzenia herbaty czy kawy. Białe kamienne osady w czajniku czy ekspresie do kawy przejdą do przeszłości.

Jeżeli chcemy zabezpieczyć wodę pitną przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi i nieco zmiękczyć, ale zależy nam na zachowaniu części minerałów, warto rozważyć zyskujące popularność rozwiązanie, jakim jest odwrócona osmoza z mieszaczem, jak Ecoperla Profine Zero.

Dowiedz się więcej o kłopotach z twardą wodą i użytkowaniu zmiękczacza wody! Przeczytaj artykuł: Jak wygląda proces zmiękczania wody od strony technicznej?