Wiele osób staje przed dylematem czy wybrać dom tani w budowie czy kupić mieszkanie od dewelopera. Oczywiście obie opcje mają swoje plusy i minusy. Koszty budowy domu zależne są od wielu czynników. Jednak zwykle przy porównywalnym metrażu jest to tańsza opcja. Zasadnicze pytanie brzmi czy mamy tyle czasu, aby się z tym zmierzyć.

Jak ograniczyć koszty budowy domu?

Budowa w systemie gospodarczym jest najtańszą opcją. Jednak wymaga to dużej ilości wolnego czasu, aby po pierwsze wybierać na bieżąco specjalistów danej dziedziny, a po drugie znaleźć odpowiednie materiały do budowy, załatwić ich transport, a także samemu na bieżąco doglądać postępu prac. Zawierając umowę z firmą, która buduje dom od A do Z lub z deweloperem mamy wprawdzie mniejsze pole do popisu jeśli chodzi o dobór materiałów, ale taka budowa jest znacznie prostsza i polecana osobom, które nie mają zielonego pojęcia o budowlance. Trzeba się jednak wtedy liczyć ze zwiększonym kosztem takiego przedsięwzięcia. Z pewnością nie byłby to typowy dom tani w budowie.

Dom tani w budowie – czyli jaki?

Tutaj warto przypomnieć sobie czym charakteryzują się projekty domów tanich w budowie. Zakładając, że mamy już zakupioną działkę i dokonane stosowne pomiary, musimy wybrać technologię budowlaną oraz ekipę, która wykona pracę. Najtańszą opcją jest budowa domu szkieletowego. Mamy tu do wyboru klika systemów: skandynawski, kanadyjski i niemiecki, które różnią się między sobą przede wszystkim grubością ścian, czyli płyty mfp i izolacji, gdyż sam budulec jest podobny. Nieco więcej będzie trzeba zapłacić za dom wykonany z prefabrykowanych ścian betonowych, jednak jest to równie szybka opcja budowy, jak w przypadku domów szkieletowych. Jeśli szuka się technologii energooszczędnej, która nie pochłonie horrendalnych kosztów, to dom szkieletowy jest zdecydowanie najbardziej ekonomiczną opcją. Z kolei, jeśli zależy nam na czasie, a także aspektach, takich jak wysoka ognioodporność i izolacja akustyczna, to najlepszą opcją będzie dom z prefabrykatów. Gotowe ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi przyjeżdżają na budowę, a całość postawiona jest w ciągu kilku tygodni. Jeśli jest się tradycjonalistą i chce się wybudować dom na kilka pokoleń, to oczywiście wchodzi w grę tradycyjna technologia murowana. Tu nie oszczędzimy na czasie, ale możemy oszczędzić na materiale. Wybieranie tzw. cegieł wapienno-piaskowych, zamiast ceramicznych pozwoli zaoszczędzić na materiale. Jeśli decydujemy się na cegły klinkierowe musimy się liczyć z najwyższym kosztem. W zamian jednak otrzymujemy mury odporne na pleśń.

Od czego zależy jakość mieszkania?

Jeśli chodzi o mieszkanie to tu nie mamy pola do popisu jeśli chodzi o wybór materiałów. Oczywiście możemy wcześniej zorientować się z jakich technologii budowlanych korzysta określona firma deweloperska. Takie informacje możemy znaleźć bez problemu w dokumentacji od dewelopera. Tutaj istotny jest czynnik użytkowania budynku przez wiele osób i zachowania najwyższych standardów, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową. Nie bez znaczenia jest również możliwość większego wyciszenia stropów betonowych, co przy zabudowach wielorodzinnych ma niebagatelne znaczenie. Oczywiście im wyższe standardy, zapewniające komfort, tym wyższa jest również cena. To ile będziemy musieli zapłacić za mieszkanie zależne jest przede wszystkim od lokalizacji osiedla, tego czy jest strzeżone, a także rzecz jasna metrażu mieszkania.

Co wybrać – dom czy mieszkanie?

Tak naprawdę nie ma tutaj dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze preferencje. Jeśli nie mamy czasu na formalności lepszą opcją będzie mieszkanie od dewelopera. Jeśli jednak nie musimy przeprowadzić się w krótkim czasie i możemy pozwolić sobie na budowę i wykończenie nawet przez kilka lat to jest to lepsza opcja, zwłaszcza jeśli cenimy sobie nade wszystko prywatność i spokój. W obu wypadkach mamy do czynienia z posiadaniem nieruchomości na własność po spłaceniu hipoteki.

Wybierając budowę domu możemy mieć wszystko pod kontrolą, a także mamy większy wpływ na rozwiązywanie różnych niespodziewanych sytuacji w trakcie budowy. Dom tani w budowie to dla niektórych swego rodzaju oksymoron. Niemniej jednak wybór odpowiedniej technologii i porównanie ofert firm budowlanych, a także samodzielne załatwianie materiałów, może znacząco obniżyć koszty. Trzeba pamiętać, że w dobie walki o klienta i sporej konkurencji biura architektoniczne wykonują tanie projekty domów oraz kosztorysy budowlane (często dostępne za darmo), dlatego jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy z niej skorzystać. Oczywiście opinie o danej firmie mają również niebagatelne znaczenie.