Oferowane na rynku zmiękczacze potrafią skutecznie usuwać kationy z wody, które to są odpowiedzialne za powstawanie kamiennego osadu. Podczas przepływu wody przez złoże, jony wapnia oraz magnezu są skutecznie wychwytywane w kolumnie zmiękczacza. Przed rozpoczęciem tego procesu woda musi być pozbawiona żelaza i manganu, które to znacznie osłabiają zdolność żywicy do wymiany jonów.

Skutki używania twardej wody

Twarda woda jest niezdatna do użytku zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przemyśle. W celu jej zmiękczenia i przywrócenia jej optymalnych właściwości warto stosować zmiękczacze do wody.
Używając przez długi czas twardej wody należy liczyć się z wieloma konsekwencjami, wśród których można wymienić:

– pogorszenie sprawności cieplnej urządzeń,
– szybkie zużywanie się elementów grzewczych,
– nieestetyczny wygląd urządzeń sanitarnych,
– uszkodzenie urządzeń AGD i wiele innych.

Zmiękczanie wody

Woda z dużą zawartością związków wapnia oraz magnezu jest niestety standardem w polskich ujęciach wody. I to właśnie dlatego, tak często można spotykać się z uciążliwym problemem posiadania twardej wody. Na szczęście istnieją dobrej jakości zmiękczacze do wody, które pozwalają skutecznie rozwiązać ten problem.

Wymiana jonowa

Wymiana jonów w wodzie polega na przepuszczaniu oczyszczonej wody przez złoże. Podczas tego procesu dochodzi do wymiany jonów wapnia oraz magnezu na jony sodu. Czynność ta ma charakter odwracalny, bowiem usunięty jon może zostać przywrócony w procesie regeneracji. Przeczytaj w tym artykule napisanym przez eksperta, na czym dokładnie polega proces wymiany jonowej https://www.zestudni.pl/blog/wymiana-jonowa-jak-to-dziala-w-zmiekczaczach-wody/.

Regeneracja zmiękczacza wody

Ilość jonów wapnia i magnezu odpowiadających za twardość wody, które to są wyłapane przez złoże jest ograniczona. Podczas tego procesu stopniowo dochodzi do zużycia się zdolności wymiany jonowej. W związku z tym system zmiękczający wodę powinien być regularnie poddawany procesowi regeneracji. Czynność ta pozwoli żywicy na uzupełnienie jonów sodowych, dzięki czemu są skutecznie odzyskiwane właściwości zmiękczania twardej wody.

Proces regeneracji składa się z następujących etapów:
– płukanie wsteczne – wówczas to woda dostaje się do zbiornika przez dolny kolektor i spulchnia żywicę przygotowując ją w ten sposób do regeneracji.
– zasysanie solanki – wówczas to system zasysa solankę, która to wcześnie została przygotowana w zbiorniku regeneracji. Następnie jest ona prowadzona od dołu kolumny zmiękczającej i w kontakcie z żywicą zachodzi regeneracja.
– płukanie wstępne – wcześniej zassana do żywicy solanka zostaje wypłukana.
– płukanie końcowe – wówczas to woda przechodzi w dół przez złoże i dokładnie usuwa solankę, która to mogła pozostać w zbiorniku.
– napełnianie zbiornika – w końcowym etapie woda jest przesyłana do zbiornika solanki w celu wytworzenia takiej samej ilości solanki, która to została zużyta w procesie regeneracji złoża.