Od niemal roku drobnymi krokami zbliża się oprogramowanie sklepu internetowego Magento 2. Wstępnie planowano wydać Magento 2 w połowie tego roku, jednak do tej pory nie powstała nawet pierwsza wersja alpha.

Co więcej, od 22 kwietnia nic nie zmieniło się w kwestii Magento 1.8, które wciąż „wisi” w wersji alpha. Ci, którzy obserwują rozwój projektu Magento przyzwyczajeni są do mniejszych lub większych (raczej tych drugich) poślizgów czasowych. Tak więc nie liczyłbym na Magento 2 w tym roku, a przynajmniej nie w trzecim kwartale 2013. Lista zmian w Magento 2 nie jest aż tak imponująca, choć w chwili obecnej nie da się podsumować nadchodzącej wersji. Autorzy Magento piszą o większej wydajności i bezpieczeństwie. Z github można pobrać deweloperską wersję Magento 2, choć szczerze powiedziawszy sam nie wiem, czy jest sens.

Graficznie zmienił się panel, frontend jeszcze nie został ruszony. Trudno mi ocenić, czy zmiany panelu poszły w dobra stronę. Kolorystyka mi się nie podoba, brakuje kontrastu, wszystko jest mdłe, nijakie. Instalator ma problemy z InnoDB, ale to wersja deweloperska. Mam nadzieję, że wygląd panelu administracyjnego ulegnie jeszcze zmianie, choć jeśli wszystko będzie szło w takim samym tempie jak dotychczas to poprawionego wyglądu panelu Magento 2 można się pewnie spodziewać pod koniec obecnej dekady.