Zazwyczaj przyjmuje się, że wąska działka to taka, której szerokość wynosi mniej więcej 16-18 metrów. Inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup działki o takich rozmiarach – szczególnie kiedy jest ona dostępna w świetnej lokalizacji. W takim wypadku, przeglądając ofertę biur architektonicznych, powinniśmy brać pod uwagę jedynie projekty domów na wąską działkę. Wybranie odpowiedniego projektu sprawi, że dom będzie funkcjonalny, a niestandardowe wymiary parceli nie będą stanowiły problemu.

Wąska działka – jaki projekt domu wybrać?

W dobrych lokalizacjach, na przykład na obrzeżach dużych miast, ciężko jest znaleźć dużą, a zarazem kształtną działkę. Takie tereny są zazwyczaj dzielone na dość wąskie parcele, by mogło zmieścić się tam jak najwięcej domów. Wąskie działki uchodzą zazwyczaj za trudniejsze do zagospodarowania, co nie jest prawdą –  wystarczy bowiem znaleźć odpowiedni projekt domu.

Projekty domów na wąską działkę, to najczęściej projekty obejmujące powierzchnię budynków mających od 100 do 140 metrów kwadratowych. Takie domy zawsze ustawia się krótszą ścianą frontem do ulicy. Najlepiej wybierać budynki z prostą (to znaczy prostokątną) bryłą, bez żadnych wykuszy czy występów oraz z dwuspadowym dachem. Projektant przygotowujący zarys domu zawsze musi wypracować kompromis pomiędzy ograniczeniami gabarytów danej działki, a potrzebami i wymaganiami przyszłych mieszkańców domu. Najważniejszy jest zawsze właściwy rozkład pomieszczeń i jak najbardziej optymalne ich doświetlenie (szczególnie w pokojach dziennych).

Wbrew powszechnej opinii, projekty domów na wąską działkę wcale nie muszą być nudne, a sam budynek niekoniecznie będzie pozbawiony szeregu udogodnień. Tak naprawdę niewielka przestrzeń działki zmusza wręcz do szukania rozwiązań jak najbardziej kreatywnych i funkcjonalnych.

Na wąską działkę najlepiej wybrać dom z przynajmniej jedną kondygnacją ponad parterem, bo wykorzystanie przestrzeni pionowej będzie bardzo wydajnym sposobem na to, by zagospodarować ograniczoną powierzchnię wąskiej działki. Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie użytkowego poddasza. W projektach domów na wąską działkę, wykorzystać można to, że bliżej granicy z inną działką można dosunąć pomieszczenia nieposiadające okien (a zarazem poszerzyć dom). Dlatego też umieszcza się tam nieoświetlone oknem łazienki, kotłownie, pomieszczenia gospodarcze czy magazynowe, a także garaż.

Obecnie w projektach na wąską działkę spotkać można także rozwiązania innowacyjne, na przykład świetliki dachowe i ścianki ze szklanego pustaka. Warto dodać, że powszechna dostępność takich materiałów i nowoczesnych technologii budowlanych sprawia, że ich wykorzystywanie nie podnosi znacząco ostatecznej ceny domu. Ogólnie domy na wąską działkę są tańsze w budowie niż domy „normalne”, bo mają mniej skomplikowaną bryłę, a projekty są zazwyczaj nastawione na późniejsze oszczędzanie energii.

Sposoby na wąską działkę

Warto wiedzieć o tym, że prawo narzuca posiadaczom wąskich działek określone zasady dotyczące odległości domu do granicy działki. Wygląda to następująco:

 • 4 metry od granicy działki dla ścian, które posiadają otwory drzwiowe lub okiennych
 • 3 metry od granicy działki dla ścian bez otworów drzwiowych lub okiennych

Są jednak pewne odstępstwa od tej reguły. Jeżeli działka budowlana posiada mniejszą szerokość niż  16 metrów to minimalna odległość ściany bez otworów drzwiowych lub okiennych wynosi 1,5 metra. Dlatego bardzo ważne jest dokładne wymiarowanie działki na całej swojej długości. Zdarza się bowiem, że od jednej strony działka jest szersza, niż od drugiej.

Dopuszcza się również budowę domu bezpośrednio przy granicy z sąsiadująca działką budowlaną, kiedy bryła naszego budynku będzie przylegała całą swoją powierzchnią do ściany domu sąsiadującego. W tym wypadku należy jednak pamiętać, aby część domu leżąca w pasie o szerokości 3 metrów wzdłuż granicy działki miała wysokość i długość nie większą, niż ta która ma (lub będzie miała) konstrukcja budynku sąsiadującego. Należy mieć to na uwadze przeglądając projekty domów na wąską działkę.

Dostępne są także pewne wskazówki dla właścicieli wąskich działek. Wśród nich można wymienić kilka dobrych opcji w projektowaniu domu, takich jak:

 • usunięcie okien ze ściany bocznej albo ich zamiana na luksfery
 • zmniejszenie wysięgu balkonu albo tarasu
 • zmniejszenie wysięgu okapów dachowych
 • zamiana okien tradycyjnych na okna połaciowe bądź lukarny
 • przeniesienie bramy garażowej na boczną ścianę

Na wąskiej działce, jak już było wspomniane wcześniej, idealny będzie dom piętrowy. Najlepiej kiedy główne wejście do budynku znajdzie się wzdłuż dłuższej ściany. Dość innowacyjnym wyjściem jest zbudowanie garażu podziemnego. Dużym atutem wąskich działek bywa najczęściej ich długość: zwieńczeniem domu może stać się wtedy znajdujący się za nim ogród.

Projekty domów na wąską działkę – cena i gdzie kupić?

Biura projektowe posiadają specjalne kategorię, gdzie umieszczają jedynie projekty domów na wąską działkę. Znacznie ułatwia to przeglądanie katalogów i przedstawia ofertę dedykowaną właścicielom gruntów o ograniczonej szerokości. Takie projekty zazwyczaj można kupić za około 2-3 tysiące złotych. Mowa tutaj o projektach gotowych (postrzeganych jako tanie projekty domów). Zawsze można też zlecić architektowi wykonanie projektu indywidualnego – tworzonego od podstaw. Trzeba jednak liczyć się z tym, że będzie on wtedy przynajmniej dwa razy droższy.

Projekty domów na wąską działkę bez problemu możemy znaleźć w internecie. Wiele firm na swoich stronach posiada oddzielną kategorię właśnie z takimi propozycjami. Gotowe projekty są dobrze przemyślane i funkcjonalne, a opcji jest naprawdę wiele – każdy klient będzie w stanie znaleźć coś odpowiadającego własnym preferencjom.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

 1. Przy wąskich działkach moim zdaniem jest sztuka kompromisów. Nawet jak dom wygląda ładnie na wizualizacji, powinniśmy zobrazować go sobie na naszej działce. Tutaj dość ważną rolę gra zagospodarowanie terenu, co jest obok i za płotem. To, że projekty domów spełniają parametry techniczne i wszelkie normy ustanowione przez prawo (odległość od płotu itp.), nie oznacza, że efekt finalny będzie na nas robił takie wrażenie, jak wizualizacja na stronie internetowej. Nie mówię, że będzie źle, ale warto wyrobić w sobie dystans, żeby się nie zawieźć. Sam jestem posiadaczem wąskiej działki i nie żałuję, bo lokalizacja jest świetna. Jednak sam domek wygląda trochę mniej atrakcyjnie, niż początkowo zakładałem.

 2. Ja jestem posiadaczem takiej działki i powiem wam, że w przeszłości mieliśmy z tym spory problemy. Architekt tworzył nam dom na zamówienie, aby spełniał przepisy prawa budowlanego. W dzisiejszych czasach wygląda to już zupełnie inaczej. Biura projektowe posiadają w swojej ofercie projekty domów na wąską działkę i bez problemu można wybrać coś z katalogu. Piękne domy o różnorodnej bryle, z cudną elewacją. To wszystko dostępne na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie guzika myszki komputerowej, gdyż projekt można kupić w sklepie bez wychodzenia z domu.

 3. Kupiłem projekt domu na wąską działkę z katalogu i jestem zadowolony. Pełna dokumentacja, przystępna cena, profesjonalna obsługa. Z ręką na sercu mogę polecić wam korzystanie z biur projektowych, które oferują swoje realizacje przez internet. Zresztą jak się kupuje gotowy projekt domu to co to za różnica czy pójdę osobiście do biura, czy kupię projekt przez internet. Przecież w razie wątpliwości można zadać pytanie mailowo lub zadzwonić do konsultanta.

 4. Nie jest wcale już tak trudno znaleźć atrakcyjny wizualnie i funkcjonalny projekt domu na wąską działkę. Oferta biur projektowych (nawet uwzględniając jedynie te on-line) jest naprawdę szeroka. Dostępne są przeróżne domy, z bardzo ciekawym wyglądem i stylem. Jeżeli jednak trafimy na standardowy projekt domu, który skradnie nasze serce i będzie nam bardzo zależeć na dostosowaniu go do wąskiej działki to można pokombinować z zmniejszeniem wysięgów balkonu, tarasu czy przenieść ścianę w garażu na boczną.

Zostaw komentarz

*