Mangan można usuwa z wody na kilka różnych sposobów. Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie należy wziąć jednak pod uwagę kilka czynników takich jak skład wody surowej, panujące w gospodarstwie domowym warunki, wydajność pompy tłoczącej wodę, czy też rodzaj zbiornika ciśnieniowego. Z tego artykułu dowiesz się jak przebiega usuwanie manganu na złożach jonowymiennych.

Dlaczego warto usuwać mangan z wody?

Mangan w wodzie to prawdziwe utrapienie dla każdego gospodarstwa domowego. Jeśli masz już dość ciemnych zacieków na armaturze, gorszej wydajności instalacji, częstych awarii sprzętu AGD oraz kiepskich parametrów organoleptycznych kranów, pora podjąć odpowiednie działania. Dowiedz się koniecznie, czy mangan jest szkodliwy oglądając zamieszczony poniżej film.

Na czym polega usuwanie manganu z wody na złożach jonowymiennych?

Mangan można usuwać z wody na niektórych rodzajach złóż jonowymiennych. Jeśli przekroczenia tego metalu (oraz towarzyszącego mu żelaza) są bardzo małe, wówczas można sobie z nimi poradzić wykorzystując do tego celu niektóre złoża dostępne w zmiękczaczach wody. Eliminacja żelaza i manganu następuje w procesie wymiany jonowej, podczas której redukowany jest wysoki stopień twardości wody. W praktyce specjaliści nie rekomendują takiego rozwiązania, szczególnie przy większych stężeniach manganu i żelaza, ponieważ żywica jonowymienna szybko wytraca w takich warunkach swoje właściwości. W efekcie wymaga szybszej wymiany, co jest kosztowne i przez to mało ekonomiczne z punktu widzenia domowego budżetu. Dowiedz się: Czy woda ze studni jest bezpieczna do picia?

Jakie złoża jonowymienne do usuwania manganu?

Na rynku są dostępne specjalne mieszanki złóż, które efektywnie usuwają ponadnormatywne stężenia żelaza i manganu. Zazwyczaj można je spotkać w takich urządzeniach jak stacje wielofunkcyjne, które usuwają z wody nawet pięć zanieczyszczeń jednocześnie – oprócz żelaza i manganu, również jon amonowy, związki organiczne oraz twardość wody.