Kwestia bezpieczeństwa w sieci internetowej sukcesywnie przestaje być tematem bagatelizowanym i lekceważonym przez użytkowników, ale minie zapewne jeszcze wiele lat, nim wszyscy uświadomią sobie, że problem naprawdę istnieje i o wiele lepiej jest mu zapobiegać niż leczyć jego przykre następstwa. Ci, którzy zdają sobie sprawę, że jest lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami, które grożą w pewnym stopniu każdemu użytkownikowi, mają do wyboru tylko jedną, naprawdę sensowną opcję i przyznam szczerze, że więcej po prostu nie potrzeba.

Chodzi oczywiście o VPN

Rozwinięciem tego skrótu jest wirtualna sieć prywatna i to określenie powinno już trochę rozjaśnić naturę tego zagadnienia osobom, które nie są z nim szczególnie zaznajomione. Sieć prywatna to sieć utworzona z kilku urządzeń, które najczęściej są połączone ze sobą w sposób fizyczny, na przykład za pomocą kabli. Osoba z zewnątrz nie jest w stanie dostać się do takiej sieci, jeśli każdy z jej użytkowników zachowuje podstawową ostrożność. Czy namiastkę takiej sieci naprawdę da się uzyskać w sposób wirtualny? Jak najbardziej jest to możliwe i nie mowa o żadnej namiastce, lecz o pewnej usłudze, która zapewnia gwarancję bezpieczeństwa. Muszę jeszcze wspomnieć o fakcie zmiany geolokalizacji IP dzięki usłudze VPN. Może się bowiem zdarzyć, że będąc poza Polską zechcesz obejrzeć jakiś materiał video z TVN player’a, czy innej usługi VOD dostępnej dla Polaków. Z zagranicznego IP nie ma takiej opcji, ale wtedy wystarczy użyć NordVPN. Więcej na ten temat przeczytasz pod adresem https://www.kupony.org/blog/zmiana-geolokalizacji-ip-dzieki-nordvpn/.

NordVPN speedtest pobieranie

NordVPN działa naprawdę szybko, co nie jest standardem w przypadku usług VPN

Jak działa VPN i związane z nim szyfrowanie?

Proces wysyłki danych za pośrednictwem tej usługi można podzielić na trzy integralne części. Pierwszą z nich jest zabezpieczenie wysyłanych danych przy użyciu specjalnego protokołu zabezpieczającego, którego podstawowym zadaniem jest utworzenie bezpiecznego połączenia z serwerem. Oczywiście nie będzie to połączenie idealne jak w przypadku połączenia kablem, ale naprawdę nie jest mu do tego ideału daleko. Drugim etapem jest właśnie szyfrowanie, które na dobrą sprawę idzie w parze z protokołem. Sprawi ono, że nawet jeśli osoba niepożądana dostanie w swoje ręce wysłane przez nas informacje, to i tak nie będzie w stanie ich nigdy otworzyć.

NordVPN mapa świata

Chcesz się łączyć przez USA? Żaden problem. A może Australię? Proszę bardzo – NordVPN ma serwery wszędzie

Skąd pewność o takim bezpieczeństwie?

Bierze się ona przede wszystkim z tego, że obecnym standardem w branży są algorytmy szyfrujące AES 128-bit i AES 256-bit. Niewiele to może powiedzieć osobom niezaznajomionym w dużym stopniu z tematem, więc mówiąc szczególnie obrazowo, chodzi o to, że potrzeba ponad miliarda lat, by szybki i potężny komputer zbadał wszystkie kombinacje klucza deszyfrującego wiadomość, który ma dwieście pięćdziesiąt sześć znaków. Po zaszyfrowaniu wysłane przez nas dane trafiają na serwer VPN, który pełni funkcję pośrednika zapewniającego nam anonimowość i odsyła dane do miejsca przeznaczenia. Proste, pewne, dające gwarancję bezpieczeństwa i prywatności.

NordVPN serwery specjalne

Oprócz tradycyjnych serwerów VPN masz do dyspozycji serwery specjalne – NordVPN potrafi zaskoczyć

Dobry VPN kosztuje, ale niewiele

Na koniec warto byłoby dodać, że profesjonalny VPN jest niestety usługą płatną. Wiodący na rynku NordVPN kosztuje jednak ledwo dwanaście dolarów za miesiąc, ale wykupując usługę w rocznym pakiecie jesteśmy w stanie zaoszczędzić niecałych czterdzieści, ewentualnie dosyć prosto jest natknąć się w sieci na kupon rabatowy do tej usługi. Wydaje się, że nie jest to zbyt wygórowana cena za usługę, która daje pełną gwarancję prywatności i bezpieczeństwa. Zdradzę Ci sekret, jeśli wykorzystasz specjalny kupon rabatowy i weźmiesz NordVPN na 3 lata (tak, jak ja) to zapłacisz za NordVPN niecałe $3 miesięcznie. Lider rynku w takiej cenie? A jednak!

Specjalny kupon rabatowy NordVPN znajdziesz tutaj https://www.kupony.org/sklep/nordvpn/. Sam go użyłem.