Szukając projektu domu, powinniśmy myśleć perspektywicznie o kosztach budowy. Istnieją pewne (atrakcyjne wizualnie) elementy konstrukcyjne, które mogą znacznie uszczuplić zasoby naszego portfela. Nie oznacza to oczywiście, że projekty domów tanich w budowie są nieatrakcyjne. Uwzględniają po prostu pewne elementy, które optymalizują koszty budowy domu. Czasami jest to kwestia kompromisu, ale warto mieć to na uwadze, ponieważ domy tanie w budowie zdobywają coraz większą popularność. Tym bardziej, że stanowią alternatywę dla mieszkań od dewelopera.

Od czego zależy koszt budowy domu?

Na wybudowanie domu składa się wiele procesów – najpierw wybór projektu, później jego ewentualna adaptacja (jeśli jest z katalogu), a wreszcie kupowanie materiałów i szukanie ekipy, która budowę wykona. Wszystko to kosztuje, dlatego warto zapoznać się z elementami budynku, które jeszcze bardziej uszczuplają zasoby naszego portfela (aby według potrzeb można było je ewentualnie wyeliminować). Projekty domów tanich w budowie wyróżnia:

  • Prosta bryła budynku – nie chodzi o gabaryty, lecz o stopień skomplikowania konstrukcji. Wszelkie ustępy i wykusze utrudniają budowę, a co za tym idzie – są droższe do wykonania.
  • Brak piwnicy – podpiwniczenie znacznie podnosi koszt budowy domu. Najnowsze trendy wskazują na to, że ludzie rezygnują z piwnic, na rzecz kotłowni i innych pomieszczeń gospodarczych.
  • Dwuspadowa konstrukcja dachu –  załamania i balkony to dodatkowy wydatek. Warto także zrezygnować z lukarn i zastąpić je oknami dachowymi. Okna połaciowe oprócz minimalistycznego wyglądu są bardzo funkcjonalne.
  • Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Tańsze materiały można znaleźć w hurtowaniach, składach budowlanych, a nawet w dzisiejszych czasach kupić przez internet.

Jeżeli szukasz maksymalnych oszczędności – zrezygnuj z garażu i zamiast tego postaw wiatę wbudowaną w elewację budynku lub wiatę wolnostojącą. Będzie to tańsze rozwiązanie niż garaż, który oprócz kosztów budowy, generuje koszty eksploatacyjne. Jeżeli jednak chcesz mieć garaż – pamiętaj, aby umieścić go w pierwotnym projekcie. Tworzenie tak zwanej „dobudówki” po jakimś czasie wymaga ponownego zgłoszenia się do architekta i dodatkowych pozwoleń na budowę – co generuje niemałe wydatki.

Przeglądając projekty domów tanich w budowie warto zwracać uwagę na wszystkie wymienione powyżej elementy. Po wnikliwej analizie kosztów, można zdecydować się na taki projekt domu, który nie sprawi nam w trakcie budowy niemiłych niespodzianek. Niektóre, nawet tanie projekty domów, posiadają w pakiecie kosztorysy budowy, z którymi warto się zapoznać. Oczywiście są to szacunkowe wartości, ale dają pewne pole odniesienia.

Domy tanie w budowie – czyli jakie?

Po pierwsze warto zaznaczyć, że projekty domów tanich w budowie są zazwyczaj przystosowane także do oszczędzania energii. Jest to możliwe dzięki samej architekturze i odpowiednim materiałom budowlanym (które sprawiają na przykład, że zapotrzebowanie na energię cieplną jest stosunkowo niskie).

Zwarta bryła budynku minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych, co w późniejszej perspektywie pozwala na wypracowanie oszczędności energetycznych. Nieskomplikowany dach i prosta bryła domu sprawiają, że prace budowlane przebiegają sprawnie i bezproblemowo. Dzięki temu ekipa budowlana pracuje szybciej, co przekłada się na niższe koszty.

Aby projekt domu był naprawdę tani w budowie, uwagę trzeba zwrócić także na optymalny dobór technologii budowlanych i rozplanowanie instalacji (w tym układu rur). I tak na przykład łazienkę i kuchnię warto umiejscowić niedaleko siebie, co pozwoli na oszczędności związane z instalacją niemal wszystkich rodzajów instalacji (w tym szachtu wentylacyjnego).

Jeszcze przed zaakceptowaniem projektu, a tym bardziej przed rozpoczęciem budowy, trzeba zastanowić się także nad metrażem domu. Wiele rodzin decyduje się bowiem na budynki zbyt wielkie do ich rzeczywistych potrzeb, a później musi ogrzewać niewykorzystywane pokoje. Tak naprawdę dla modelu rodziny 2+2 optymalną powierzchnią użytkową będzie już 100m2 domu. Lepiej postawić na skromniejszy metraż, a bardziej estetycznie wykończoną elewację. Rezygnacja ze zbędnej łazienki czy pokoju gościnnego nie obniży komfortu użytkowania domu, a znacząco zmniejszy koszty budowy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że im mniejsza liczba kondygnacji, tym większa oszczędność.

Projekty domów tanich w budowie – cena i gdzie kupić?

Projekty domów tanich w budowie można kupić już w cenie 2000 zł. Mowa tutaj o projektach gotowych, które wybiera się z katalogu (w biurze projektowym albo na stronie internetowej konkretnej firmy). Oferta takich projektów jest niezwykle szeroka.

Drugą opcją, która będzie jednak o kilka tysięcy droższa, jest zamówienie u architekta projektu indywidualnego. Jest on wtedy tworzony od podstaw, po konsultacjach z klientem, co sprawia, że jest idealnie dopasowany do wszystkich potrzeb późniejszych użytkowników domu.

Zakup projektu domu taniego w budowie jest rozwiązaniem mądrym i często decydują się na niego inwestorzy, którzy dążą do tego, by proces budowy ich domu był optymalny pod względem jakości, jak i ceny zastosowanych materiałów.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

  1. Ja to jestem zachwycony tymi tanimi domami. Co prawda dopiero wgryzam się w temat, ale widzę spory potencjał w takich projektach. Do tej pory rozważałem jedynie mieszkanie od dewelopera, bo myślałem, że nie stać mnie na dom. Jak przekalkulowałem koszty czynszu, cenę za metr mieszkania i cenę garażu na dwa stanowiska to chodzę do wniosku, że kwota w obu przypadkach będzie podobna. Pragnę zaznaczyć, że interesowały mnie tylko duże mieszkania (nawet dwupoziomowe). W tej cenie być może uda mi się znaleźć działkę w dobrej lokalizacji i wybuduję dom (może być nawet z kategorii tanich w budowie).

  2. Pamiętajcie, że projekty domów tanich w budowie powinny być także tanie w eksploatacji. Budując oszczędnie, budujemy też ekologicznie. Oszczędne domy powinny mieć optymalną wielkość oraz zwartą bryłę bez niepotrzebnych balkonów. Aby uniknąć różnic temperatur w domu – powinniśmy tak zaplanować przestrzeń, aby było jak najmniej wydzielonych pomieszczeń. Dzięki temu ciepło ze strony południowej będzie przechodzić na stronę północną. Niezwykle ważne są także same materiały budowlane, ale o tym chyba nie trzeba wspominać. Wszystko trzeba budować takiej technologii, aby unikać strat cieplnych.

  3. Cieszę się, że oferta biur projektowych tak się rozszerza. Jak my przeglądaliśmy projekty domów tanich w budowie (kilka lat temu) to nie było ich zbyt wiele. Finalnie wzięliśmy projekt indywidualny tworzony na zamówienie. Architekt wykorzystał wszystkie wyżej opisane zasady projektowania domu taniego w budowie. Dzięki temu oszczędziliśmy sporo pieniędzy i eksploatacja domu nie jest droga.

  4. Oczywiście możemy przeglądać projekty domów tanich w budowie, ale trzeba pamiętać, że finalna cena inwestycji nie zależy jedynie od samego budynku. Wiele zależy także od ekipy budowlanej oraz materiałów, które zostaną użyte. Co do samego budynku to oczywiście musimy zwrócić uwagę na jego gabaryty oraz bryłę, dach, a nawet wielkość i kształt okien.

Zostaw komentarz

*