Budowa domu jest dużym wyzwaniem, a warunkiem jej bezproblemowego przebiegu jest wybór odpowiedniego projektu domu. Musi on spełniać oczekiwania przyszłych mieszkańców pod względem funkcjonalności i estetyki. Wiele osób zastanawia się jednak gdzie kupić tanie projekty domów i czy w ogóle cena powinna w tym wypadku grać pierwsze skrzypce. Co warto wiedzieć?

Czy projekty domów mogą być tanie?

Odpowiednio wykonany projekt domu gwarantuje prawidłowy przebieg procesu budowlanego oraz minimalizuje ryzyko przykrych niespodzianek podczas budowy. Taki projekt musi zawierać rozwiązania techniczne, które ułatwiają realizację całej inwestycji, a także odpowiednią dla konkretnego inwestora technologię budowy domu. W zależności własnych przekonań oraz warunków zagospodarowania terenu, mamy do wyboru:

projekty domów KB Projekt

 • Zakup projektu domu z katalogu (znacznie tańsza opcja)
 • Wynajęcie architekta, który wykona projekt domu na zamówienie

Wybór ten, oprócz preferencji inwestora, zależy także od zasobów finansowych i wymagań jakie dany klient stawia sobie przy planowanej budowie. Wiele osób interesują tylko tanie projekty domów i cena w tym wypadku jest najważniejsza. Prawda jest taka, że od projektu zależy cała budowa domu, a później użytkowanie go przez wiele lat.

Sam projekt – w porównaniu do kosztów całego domu – to tylko kilka procent wszystkich wydatków. Warto więc dołożyć kilkaset złotych i zaopatrzyć się w taki, który będzie naprawdę dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców budynku. Warto zaznaczyć, że są rynku tanie projekty domów z katalogu, które są naprawdę dobrej jakości.

Opinia o tym, że gotowe projekty domów są gorsze od tych na indywidualne zamówienie jest jedynie mitem. Wśród szerokiej oferty projektów gotowych, większość z nich ma fachowo i bardzo dobrze opracowaną dokumentację. Do tego, jeśli ważna jest cena, projekty z katalogu są tańsze od tych zamawianych u architekta. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że przy gotowych projektach domów, dochodzą wydatki na ich konieczną adaptację.

Od czego zależy cena projektów?

Na stronach biur architektonicznych możemy uświadczyć duże rozbieżności cenowe między projektami. Są zarówno tanie projekty domów, jak i projekty, których cena może wykraczać poza nasze możliwości finansowe. Od czego to zależy?

 • Wielkość domu – z reguły domy o większej kubaturze są droższe (co jest zrozumiałe, bo wymagają urządzenia większej ilości pomieszczeń i większego obszaru elewacji)
 • Zastosowane rozwiązania architektoniczne – wszystkie niestandardowe elementy generują dodatkowe koszty
 • Obecność nowych technologii – jeżeli dany projekt obejmuje wykorzystanie technologii inteligentnego domu to zazwyczaj będzie droższy
 • Uwzględnienie systemów energooszczędności np. docieplenie domu, instalacja solarów lub odzyskiwanie wody deszczowej
 • Projekt ogrodzenia, ogrodu i wnętrz – jeżeli kupujemy pełen pakiet, możemy liczyć się z tym, że cena wzrośnie

Niektóre biura architektoniczne rozszerzają swoją ofertę i przy zakupie projektu domu oferują dodatkowe usługi. Za dodatkową opłatą możemy np. uzyskać projekt kominka z płaszczem wodnym czy projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Są też pewne elementy, które można otrzymać za darmo.

Polecamy biuro architektoniczne KB Projekt, gdzie do każdego projektu domu otrzymasz bezpłatnie projekt ogrodzeń, śmietników, grilli, oczek wodnych, altan, huśtawek, bud dla psów, budek dla ptaków oraz szamb. Kupując projekt na tej stronie dostaniesz także projekt przydomowej oczyszczalni ścieków, schemat instalacji fotowoltaicznej, a nawet projekt przydomowej elektrowni wiatrowej.

Projekty indywidualne i projekty z katalogu

To jest zasadnicza sprawa jeżeli chodzi o cenę projektu domu. Zlecenie indywidualne wykonywane jest od podstaw i jest całkowicie niepowtarzalne. Zazwyczaj nie są to tanie projekty domów. Decydują się na nie ludzie, którzy nie mogę znaleźć dla siebie żadnego gotowego projektu lub też mają w głowie swoją wizję, która jest całkowicie wyjątkowa. Musimy mieć świadomość, że na indywidualny projekt domu trzeba trochę poczekać. Wszystko zależy od umowy z architektem, ale zazwyczaj taka usługa trwa od kilku do kilkunastu miesięcy. Uwzględniając poprawki może to być nawet rok.

Natomiast na projekty gotowe nie trzeba czekać, ponieważ są dostępne „od zaraz” w katalogu. Zaraz po zakupie dostajemy cztery egzemplarze dokumentacji. Wśród nich znajdziemy projekt architektoniczno-budowlany, projekt konstrukcyjny, projekt instalacji sanitarnych oraz projekt instalacji elektrycznej. Zakres dokumentów zależy też od oferty biura projektowego. Niektóre firmy dodają także charakterystykę energetyczną oraz zestawienie materiałów i kosztorys. Przy zakupie gotowego projektu domu koniecznie trzeba się upewnić czy otrzymamy zgodę na zmiany w projekcie. Będzie ona konieczna podczas jego adaptacji.

Gdzie kupić projekty domów?

Trzeba pamiętać o tym, że koszt projektu to tak naprawdę ułamek kosztów, jakie ponosi się na wybudowanie domu, a jest bardzo ważny – dlatego nie warto na nim oszczędzać. Zaprojektowany dom powinien być przede wszystkim dobrze przemyślany i odpowiadający potrzebom konkretnej rodziny. Musi być także funkcjonalny, a myśląc przyszłościowo – energooszczędny. Projekt zakupić można w sprawdzonej pracowni architektonicznej, np. stacjonarnie. Oczywiście w dzisiejszych czasach większość firm oferuje swoje usługi także w Internecie. Znajdziesz tutaj setki pozycji, tanie projekty domów, a sama transakcja przebiega z niezwykle prostymi formalnościami.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

 1. Ja jestem totalnym wzrokowcem, więc u mnie gotowe projekty domów to jedyna rozsądna opcja. Nieważne, czy tanie , czy drogie, ale projekty z katalogu – gdzie mogę sobie podejrzeć jak poglądowo będzie wyglądał mój dom z każdej strony. Jak miałbym iść do architekta i przekazywać swoją wizję, to chyba bym oszalał. Szczególnie, że takowej nie posiadam. Zresztą, w dzisiejszych czasach jest taki wybór, że naprawdę nie wierzę, żeby nie dało się znaleźć wymarzonego gotowca. Jedyne rozsądne wytłumaczenie jak dla mnie to trudna działka, gdzie adaptacja projektu byłaby bardzo droga. To już wtedy może faktycznie lepiej udać się do biura architektonicznego.

 2. No to Cię Zbychu trochę zaskoczę, bo my niestety nie znaleźliśmy odpowiedniego projektu domu z katalogu. Spędziliśmy niezliczoną ilość wieczorów, przeglądając różne strony internetowe i nici. My, w odróżnieniu do Ciebie, mieliśmy swoją wizję i żadne kompromisy nie wchodziły w grę. Myśleliśmy, że znajdziemy coś zbliżonego i adaptacja zrobi resztę roboty. Nic z tego, jedynie projekt na indywidualne zamówienie dał nam pełną satysfakcję. Co prawda nie był tani, nie da się ukryć, ale poczucie, że jest wyjątkowy rekompensuje wydane pieniądze. Pozdrawiamy!

 3. Moim zdaniem kluczowe jest wnętrze domu. Funkcjonalny i ustawny rozkład pomieszczeń. Elewacje zawsze można sobie zmienić, dostosować, upiększyć. Cudnie wyglądają drewniane panele. Potrafią odświeżyć każdą bryłę budynku. Dlatego też przeglądając projekty domów powinniśmy zwracać dużą uwagę na to, jak dom wygląda w środku. Czy spełnia nasze wymagania, naszą wizję. Warto wiedzieć, że nie wszystkie zmiany w układzie pomieszczeń da się wykonaź. Często stosowane są belki konstrukcyjne, które są nie do ruszenia. Dlatego też jeszcze przed zakupem projektu można się skonsultować z biurem projektowym i dopytać co ewentualne w układzie można zmienić.

 4. Pieniądze oczywiście powinny mieć duże znaczenie przy budowie domu, ale nie aż tak duże, aby szukać wyjątkowo tanie projekty domów. Pamiętajcie, że od projektu zależy dużej mierze dalsze powodzenie inwestycji. Nie mówię, że tanie to znaczy gorsze, ale chodzi mi po prostu o to, aby nie brać ceny jako najważniejszy wyznacznik projektu domu. Najważniejsze jest to, aby projekt domu miał wszystkie najważniejsze elementy oraz profesjonalnie przygotowaną dokumentację. Najlepiej też, aby architekt adoptujący był z tego samego biura projektowego.

 5. Ja się zgadzam ze stwierdzeniem, że gotowce to tanie projekty domów. Mam znajomą panią architekt, która powiedziała mi, że projekty robione pod zamówienie to wydatki rzędu nawet 10000 zł i więcej. Pewnie wszystko zależy od danego specjalisty, jego umiejętności oraz doświadczenia w branży. Tak czy siak jest to większy wydatek niż 3000 zł wydane na projekt gotowy plus załóżmy 2000 zł na adaptację projektu. Zgadzałoby się stwierdzenie, że projekt gotowy jest o połowę tańszy niż ten robiony pod zamówienie klienta.

Zostaw komentarz

*