Urządzenia do dezynfekcji wody dobierane są zależnie od miejsca, typu wykorzystania jak i intensywności zanieczyszczenia wody. W domach szalenie popularne są osmotyczne filtry do wody, w budynkach publicznych dystrybutory do wody, a w zastosowaniach przemysłowych potężne systemy uzdatniania wody.

Jeśli chodzi o drugie z wymienionych systemów filtrujących czyli dystrybutory wody to w zasadzie ich najistotniejszą częścią jest zainstalowany molekularny filtr wody. Dodatkowo w ich skład wchodzi jeszcze szereg innych elementów, takich jak choćby elementy grzewcze lub elektryka. Te coraz bardziej popularne, wolnostojące filtry do wody są naprawdę użyteczne w urzędach lub na uczelniach.

W gospodarstwach domowych filtry do wody na szczęście stają się standardem, dlaczego w takim razie dystrybutory wody nie miałyby być standardem w budynkach publicznych? Biorąc pod uwagę to, iż zarówno domowe filtry do wody jak i dystrybutory wody cechują się coraz niższą ceną nabycia i eksploatacji powinniśmy mieć nadzieję, że już wkrótce będą powszechnie spotykane niemal wszędzie.