Korzystając z domowej wody, podczas gotowania, kąpieli, czy przygotowywania aromatycznej herbaty, zazwyczaj nie przyglądamy się eksploatowanej cieczy, chyba, że występujące w niej zanieczyszczenia są łatwo wyczuwalne lub widoczne gołym okiem. Niestety, nawet w przypadku wykrycia dużego stężenia chloru, osadów, nieprzyjemnych zapachów czy niecodziennej barwy wody, wielu ludzi próbuje ją uzdatniać domowymi sposobami. Problem w tym, że domowe metody bywają zawodne, a wiele zagrożeń nie da się wykryć bez wykonania specjalistycznych badań i analiz laboratoryjnych.

Tradycyjne sposoby uzdatniania wody

Niektórzy użytkownicy są święcie przekonani, że, zgodnie z receptą naszych babć, wodę należy dokładnie przegotować, by była idealna do spożycia. Bardziej nowocześni właściciele studni, czy samodzielnych ujęć wodnych stosują najnowsze środki chemiczne, jak odkamieniacze, wybielacze, czajniki i dzbanki z filtrami, bądź kapsułki oczyszczające wodę z kranu. Osoby o wyjątkowej cierpliwości mogą pokusić się również o odparowywanie wody w procesie destylacji. Destylacja może poprawić jakość wody w stopniu znacznym, lecz z pewnością nie wyeliminuje wszelkich chemicznych zanieczyszczeń. By mieć pewność, że pijemy absolutnie zdrową wodę, trzeba skorzystać z profesjonalnych technik uzdatniania.

Zdiagnozowanie zagrożenia

Metodę filtrowania wody spożywczej dobiera się indywidualnie do występującego problemu lub rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego też w pierwszej kolejności należy wykonać badanie wody w laboratorium, które dysponuje odpowiednimi narzędziami do sprawdzenia, zarówno składu chemicznego cieczy, jak i ewentualnej obecności bakterii w wodzie. Analiza wody przeprowadzana jest przez lokalne sanepidy oraz prywatne firmy oferujące często w pakiecie wykonanie testów oraz wdrożenie odpowiednich środków uzdatniania wody. Wszelkie wytyczne dotyczące zawartości poszczególnych substancji szkodliwych w wodzie pitnej określone zostały w rozporządzeniu ministra zdrowia. Dokument nie nakłada, co prawda ,na użytkowników wody sankcji prawnych za niedokonywanie cyklicznych badań wody, lecz przyjmuje się, iż analizy takie powinny być dokonywane przynajmniej raz w roku.

Przeczytaj ten artykuł, jeśli chcesz dowiedzie się więcej na temat przeprowadzenia analizy wody.