Szukając projektu domu, powinniśmy myśleć perspektywicznie o kosztach budowy. Istnieją pewne (atrakcyjne wizualnie) elementy konstrukcyjne, które mogą znacznie uszczuplić zasoby naszego portfela. Nie oznacza to oczywiście, że projekty domów tanich w budowie są nieatrakcyjne. Uwzględniają po prostu pewne elementy, które optymalizują koszty budowy domu. Czasami jest to kwestia kompromisu, ale warto mieć to na uwadze, ponieważ domy tanie w budowie zdobywają coraz większą popularność. Tym bardziej, że stanowią alternatywę dla mieszkań od dewelopera.

Od czego zależy koszt budowy domu?

Na wybudowanie domu składa się wiele procesów – najpierw wybór projektu, później jego ewentualna adaptacja (jeśli jest z katalogu), a wreszcie kupowanie materiałów i szukanie ekipy, która budowę wykona. Wszystko to kosztuje, dlatego warto zapoznać się z elementami budynku, które jeszcze bardziej uszczuplają zasoby naszego portfela (aby według potrzeb można było je ewentualnie wyeliminować). Projekty domów tanich w budowie wyróżnia:

  • Prosta bryła budynku – nie chodzi o gabaryty, lecz o stopień skomplikowania konstrukcji. Wszelkie ustępy i wykusze utrudniają budowę, a co za tym idzie – są droższe do wykonania.
  • Brak piwnicy – podpiwniczenie znacznie podnosi koszt budowy domu. Najnowsze trendy wskazują na to, że ludzie rezygnują z piwnic, na rzecz kotłowni i innych pomieszczeń gospodarczych.
  • Dwuspadowa konstrukcja dachu –  załamania i balkony to dodatkowy wydatek. Warto także zrezygnować z lukarn i zastąpić je oknami dachowymi. Okna połaciowe oprócz minimalistycznego wyglądu są bardzo funkcjonalne.
  • Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Tańsze materiały można znaleźć w hurtowaniach, składach budowlanych, a nawet w dzisiejszych czasach kupić przez internet.

Jeżeli szukasz maksymalnych oszczędności – zrezygnuj z garażu i zamiast tego postaw wiatę wbudowaną w elewację budynku lub wiatę wolnostojącą. Będzie to tańsze rozwiązanie niż garaż, który oprócz kosztów budowy, generuje koszty eksploatacyjne. Jeżeli jednak chcesz mieć garaż – pamiętaj, aby umieścić go w pierwotnym projekcie. Tworzenie tak zwanej „dobudówki” po jakimś czasie wymaga ponownego zgłoszenia się do architekta i dodatkowych pozwoleń na budowę – co generuje niemałe wydatki.

Przeglądając projekty domów tanich w budowie warto zwracać uwagę na wszystkie wymienione powyżej elementy. Po wnikliwej analizie kosztów, można zdecydować się na taki projekt domu, który nie sprawi nam w trakcie budowy niemiłych niespodzianek. Niektóre, nawet tanie projekty domów, posiadają w pakiecie kosztorysy budowy, z którymi warto się zapoznać. Oczywiście są to szacunkowe wartości, ale dają pewne pole odniesienia.

Domy tanie w budowie – czyli jakie?

Po pierwsze warto zaznaczyć, że projekty domów tanich w budowie są zazwyczaj przystosowane także do oszczędzania energii. Jest to możliwe dzięki samej architekturze i odpowiednim materiałom budowlanym (które sprawiają na przykład, że zapotrzebowanie na energię cieplną jest stosunkowo niskie).

Zwarta bryła budynku minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych, co w późniejszej perspektywie pozwala na wypracowanie oszczędności energetycznych. Nieskomplikowany dach i prosta bryła domu sprawiają, że prace budowlane przebiegają sprawnie i bezproblemowo. Dzięki temu ekipa budowlana pracuje szybciej, co przekłada się na niższe koszty.

Aby projekt domu był naprawdę tani w budowie, uwagę trzeba zwrócić także na optymalny dobór technologii budowlanych i rozplanowanie instalacji (w tym układu rur). I tak na przykład łazienkę i kuchnię warto umiejscowić niedaleko siebie, co pozwoli na oszczędności związane z instalacją niemal wszystkich rodzajów instalacji (w tym szachtu wentylacyjnego).

Jeszcze przed zaakceptowaniem projektu, a tym bardziej przed rozpoczęciem budowy, trzeba zastanowić się także nad metrażem domu. Wiele rodzin decyduje się bowiem na budynki zbyt wielkie do ich rzeczywistych potrzeb, a później musi ogrzewać niewykorzystywane pokoje. Tak naprawdę dla modelu rodziny 2+2 optymalną powierzchnią użytkową będzie już 100m2 domu. Lepiej postawić na skromniejszy metraż, a bardziej estetycznie wykończoną elewację. Rezygnacja ze zbędnej łazienki czy pokoju gościnnego nie obniży komfortu użytkowania domu, a znacząco zmniejszy koszty budowy. Dodatkowo trzeba pamiętać, że im mniejsza liczba kondygnacji, tym większa oszczędność.

Projekty domów tanich w budowie – cena i gdzie kupić?

Projekty domów tanich w budowie można kupić już w cenie 2000 zł. Mowa tutaj o projektach gotowych, które wybiera się z katalogu (w biurze projektowym albo na stronie internetowej konkretnej firmy). Oferta takich projektów jest niezwykle szeroka.

Drugą opcją, która będzie jednak o kilka tysięcy droższa, jest zamówienie u architekta projektu indywidualnego. Jest on wtedy tworzony od podstaw, po konsultacjach z klientem, co sprawia, że jest idealnie dopasowany do wszystkich potrzeb późniejszych użytkowników domu.

Zakup projektu domu taniego w budowie jest rozwiązaniem mądrym i często decydują się na niego inwestorzy, którzy dążą do tego, by proces budowy ich domu był optymalny pod względem jakości, jak i ceny zastosowanych materiałów.