Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakiej jakości jest woda płynąca z ich kranów. Głównym problemem jest zbyt duża ilość żelaza oraz manganu w wodzie, co jest bardzo łatwe do zaobserwowania. Taka woda ma charakteryzuje się żółtym lub brązowym odcieniem, ma też metaliczny posmak, także nie sposób tego nie zauważyć.

Czy żelazo w wodzie jest szkodliwe?

Chociaż spożywanie wody z dużą ilością żelaza nie zagraża naszemu zdrowiu, ponieważ organizm go nie wchłania, to niestety ma bardzo negatywny wpływ na stan urządzeń gospodarstwa domowego oraz smak przyrządzanych potraw. Usuwanie żelaza jest koniecznie, jeśli zależy nam na poprawie smaku wody. Obecnie wiele osób stosuje odżelaziacze wody, które filtrują i utleniają związki żelaza i manganu, są bardzo skuteczne i stosunkowo niedrogie. Wybierając takie urządzenie, trzeba stawiać na renomowane firmy, które udzielają stosownej gwarancji na swoje produkty np. Ecoperla, bardzo dobra marka.

Skąd bierze się żelazo i mangan w wodzie?

Problem dotyczy między innymi posiadaczy własnych ujęć wodnych, ale nie tylko. Związki te powstają naturalnie, ich źródłem są niektóre typu skał, które się rozkładają. Poza tym żelazo może być obecne w rurociągach, w których doszło do korozji. Ma to miejsce głownie wtedy, gdy woda ma duży poziom zasolenia lub zakwaszenia. Odżelaziacz wody to konieczność, jeśli woda wypływająca z naszych kranów jest złej jakości i ma metaliczny posmak, to jedyny sposób na to, aby poprawić jej jakość, smak oraz zachować sprzęt gospodarstwa domowego w dobrym stanie.