Jak wskazują współczesne badania, rynek domen w Polsce ewoluuje dość szybko. Stąd też wzrastające zainteresowanie domenami. W krajach zachodnich jest to branża doskonale prosperująca. Można wymieniać przykłady domeniarzy odnoszących zdumiewające sukcesy finansowe dzięki sprzedawaniu domen internetowych.

Z pewnością większość osób zajmujących się domenami w kraju poszukuje możliwości powtórzenia sukcesów domeniarzy z USA czy Indii. Pewne jest, że największymi zyskami cieszyć można się w przypadku domen słownikowych. Czyli tych, które nazwą wiążą się z danym rodzajem branży, usługi. Takie domeny jest jednak niezmiernie trudno nabyć na rynku pierwotnym. Pozostaje zatem przechwytywanie domen wygasających.

Domeny wygasające mogą okazać się niezmiernie wartościowe. Niestety nie zaleca się opierać się na wyczuciu. Występują poszczególne parametry, które świadczą o atrakcyjności konkretnej wygasającej domeny internetowej. Tych wskaźników jest naprawdę wiele. W zależności od przeznaczenia domeny internetowej istotności nabierają niektóre z nich.

Jeżeli polujemy na nieopłacone domeny z zamiarem używania ich do potrzeb SEO lub dalszej odsprzedaży, powinniśmy dokładnie sprawdzać parametry z nimi powiązane. Aby precyzyjnie i właściwie zweryfikować wiele wartości dla ogromnych ilości domen niezbędne będzie odpowiednie narzędzie. Sprawdzanie bowiem konkretnych wartości ręcznie, wykorzystując różnego rodzaju strony on-line jest bardzo czasochłonne i trudne.