Zasadniczo Photoshop jest bardzo trudnym oprogramowaniem. Oczywiście jego podstawowe funkcje, jak obróbka zdjęć, czy tworzenie podstawowych grafik i obsługa warstw nie są bardzo trudno i przy odpowiednim wkładzie pracy można je opanować w kilka dni – jeżeli oczywiście dysponuje się czasem i odpowiednią dawka determinacji. Jak jednak wiedzą doskonale zawodowcy, dla których Photoshop jest podstawowym narzędziem pracy, jest to program niezwykle skomplikowany, a opanowani wszystkich jego funkcji zajmuje niejednokrotnie całe lata. Czy jednak sama nauka jest trudna? To zależy od tego, kto nas uczy.

Specjalistyczne kursy online z obsługi Photoshopa

Na rynku dostępne są profesjonalne kursy, które pozwalają na opanowanie zasad Photoshopa na bardzo różnych poziomach zaawansowania. Kursy takie można na przykład znaleźć na popularnych serwisach do obsługi kursów online, jak na przykład międzynarodowa platforma Udemy. Można znaleźć tam ogromny wybór kursów dotyczących nie tylko Photoshopa, ale również ogólnych zasad projektowania grafiki, czy obróbki zdjęć. Na polskim rynku dostępna jest świetnie przygotowana platforma Strefa Kursów. Jej wielkim plusem jest to, że wszystkie dostępne na niej kursy i szkolenia przygotowane zostały w języku polskim.

Jeśli nie Strefa Kursów to może Udemy?

Platformy międzynarodowe oferują oczywiście o wiele większe możliwości, ale do korzystania z większości contentu niezbędna jest w miarę dobra znajomość języka angielskiego. Czy nauka za pośrednictwem takich kursów jest trudna? I tak, i nie. Wiele kursów przygotowanych jest przez specjalistów z dużymi zdolnościami pedagogicznymi. Tematyka jest jednak dość zaawansowana i jej opanowanie wymaga wielu ćwiczeń. Jedno da się powiedzieć na pewno. Nauka na kursie online, pod kierunkiem profesjonalnego instruktora jest o wiele łatwiejsza niż nauka samodzielna.

Materiały darmowe – tutoriale na YouTube

Podobną funkcję mogą pełnić darmowe tutoriale, które znaleźć można w internecie – głównie w serwisie YouTube. Kurs Photoshop tego rodzaju wymaga najczęściej jednak pewnych umiejętności. Proponowane za darmo materiały nie są najczęściej w żaden sposób weryfikowane pod kątem poprawności merytorycznej. Aby więc samemu je ocenić należy mieć już opanowane pewne podstawy. Jak pokazuje doświadczenie materiały tego rodzaju są również bardzo dużym ułatwieniem w nauce Photoshopa.

Samodzielna nauka z książek

Metodą na naukę obsługi tego oprogramowanie jest również nauka całkowicie samodzielna, z użyciem różnego rodzaju manuali, czy dostępnej na rynku literatury – a dostępna jest jej dość duża ilość. Jeżeli decydujemy się na naukę samodzielną w o wiele mniejszym stopniu będziemy korzystać z doświadczeń innych osób, które najczęściej są specjalistami w swoich dziedzinach. Opanowanie obsługi Photoshopa bez pomocy profesjonalnego instruktora wymaga poświęcenia bardo dużej ilości godzin na samodzielne rozpracowywanie systemu i praktykowanie. Ci, którzy właśnie tak stawiali w Photoshopie swoje pierwsze kroki wiedzą doskonale, że jest to metoda trudna, ale daje bardzo trwałe rezultaty.

Ja dopiero zaczynam naukę Photoshopa, ale już zakupiłem pierwsze kursy online na Strefie Kursów oraz Udemy. Dam później znać, jak mi idzie i który kurs Photoshop uważam za najlepszy. Zapowiadają się ciekawie.