Mówi się, że twarda woda nie jest szczególnie dużym problemem, ponieważ nie wykazuje szkodliwego wpływu na nasze zdrowie i dobre samopoczucie, wręcz przeciwnie- dostarcza organizmowi wapnia, i magnezu w formie łatwo przyswajalnej. Dlaczego zatem zewsząd słyszy się informacje na temat konieczności zmiękczania twardych cieczy oraz szeregu patentów na walkę z kamieniem? Ponieważ twardość wody może dać się we znaki znacznie utrudniając codzienną egzystencję gospodyń domowych, jak również przeciętnych użytkowników, miłośników akwarystyki i osób wykorzystujących wodę z kranu do różnych celów.

Uciążliwości związane z twardą wodą

Zmiękczanie wody wydaje się uzasadnione z punktu widzenia rozmaitych sprzętów AGD, którymi dysponujemy w domu. Już po krótkotrwałej eksploatacji pralek, czy zmywarek do naczyń pobierających nadmiernie twarde ciecze, widoczne są smugi, zacieki, osady, zwapnione rury i zatkane odpływy, które powodują psucie się sprzętów nawet w okresie gwarancyjnym. Twarda woda jest szkodliwa dla łazienkowych armatur, wanien, czy kabin prysznicowych. Powoduje także zmniejszenie efektywności działania środków czystości i detergentów, więc nawet dokładne sprzątanie nie daje poczucia nieskazitelności oraz odpowiedniej satysfakcji. Co ważne, twardość wody może przekładać się także na matowość cery oraz brak połysku włosów mytych wodą z kranu. W kontakcie z twardą wodą cierpią także domowe rośliny oraz delikatne tkaniny obecne w naszej garderobie.

Doraźne metody radzenia sobie z kamieniem

Gdy stwierdzimy obecność kamienia w naszej wodzie, możemy wypróbować któryś z łatwych i dostępnych w każdym domu sposobów na zmiękczanie wody. Podstawowym działaniem jest gotowanie wody, która ma zostać przeznaczona do spożycia. Można również odlać wodę do naczynia i pozostawić ją tam do czasu opadnięcia osadu na dno. Spowoduje do częściowe zwiększenie miękkości wody. Innym patentem jest zakwaszanie wody. Wykorzystuje się do tego celu kwaski cytrynowe, octy winne, a nawet torf (w przypadku wody do podlewania kwiatów). Doraźnie pomaga także stosowanie filtrów i dzbanków filtrujących. Żeby wyeliminować problem twardej wody całkowicie potrzebne jest już jednak skorzystanie z fachowej pomocy.

Więcej informacji na temat domowych sposobów zmiękczania wody znajdziesz w publikacji dostępnej pod adresem https://www.zestudni.pl/blog/czy-twarda-woda-szkodzi-wszystko-o-wodzie-z-kamieniem/.