W tym wpisie podniosę temat otwarcia sklepu online. Pominę kwestię selekcji branży, otwierania firmy, czy różnych formalności z GIODO włącznie. Artykuł dotyczy kwestii technicznych, nie wykluczając wyboru modelu sklepu online.

Pierwsze zapytanie, jakie powinniśmy wspólnie zadać to czy mamy zamiar uruchomić swój sklep internetowy w oparciu o usługę, a więc SaaS, czy też wdrożyć system sprzedaży online na swym własnym serwerze, do którego będzie zawsze nieograniczony dostęp. Obydwa z tych dwóch modeli ma swoje zalety oraz wady. Osobiście wolę sklepy internetowe uruchamiane na własnych serwerach, choćby z uwagi na nieograniczony dostęp do danych. Jeśli zdecydujemy się na tego typu oprogramowanie sklepu internetowego to trzeba następnie wybrać konkretny system. Wybór jest doprawdy duży, rozpoczynając od oprogramowań komercyjnych typu oscGold po rozwiązania całkowicie bezpłatne jak GekoSale albo PrestaShop.

Tak więc wracając do tematu głównego, czyli jak założyć sklep internetowy trzeba wpierw wybrać system sprzedaży, potem opłacić dobre konto w firmie hostingowej, skopiować za pomocą klienta FTP pliki aplikacji sklepu internetowego na hosting, a także założyć bazę danych na serwerze, która będzie zawierać wszelkie informacje. Następnie trzeba tylko uruchomić zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta wybrany skrypt sklepu online. Teraz czeka nas wstawienie asortymentu sklepu oraz danych, które są potrzebne do sprzedaży online. W tej chwili nic już nie przeszkadza, aby zarabiać pieniądze na założonym właśnie sklepie online. Jednakże do tego niezbędni są odwiedzający, więc i promocja w rozmaitej formie…