Turyści na całym świecie coraz częściej wybierają samodzielnie zarówno noclegi, jak i bilety na przeloty, aby mieć większy wpływ na miejsce swojego wypoczynku oraz na koszty z nim związane. Na fali popularności prywatnych mieszkań i pokojów powstał serwis Airbnb, który pośredniczy pomiędzy gospodarzami, posiadającymi mieszkanie czy pokój do wynajęcia, a gośćmi, którzy szukają tanich noclegów.

Jak skorzystać z Airbnb

Tanie noclegi, jakie są dostępne w serwisie, oferowane są jedynie przez zarejestrowanych i zweryfikowanych przez serwis gospodarzy. Podobnie rejestracji podlegają osoby, które poszukują noclegów do wynajęcia. Wszelkie kontakty pomiędzy gościem a gospodarzem odbywają się poprzez serwis Airbnb, podobnie poprzez systemy płatnicze udostępnione przez Airbnb należy zapłacić za wynajem mieszkania. Przy metodach płatności warto podkreślić fakt, że w zależności od państwa, w którym znajduje się wynajmowane mieszkanie czy pokój, niektóre metody płatności mogą nie być dostępne.

Kupon Airbnb

Oficjalny kupon Airbnb o wartości 100 zł

Niektórzy użytkownicy, nauczeni doświadczeniem z innych serwisów turystycznych i z noclegami, mogą mieć obawy przed wynajmowaniem noclegów w taki sposób. Z myślą o nich serwis Airbnb udostępnia system rekomendacji i recenzji, które pozwalają na ocenę gospodarzy i miejsc noclegowych, ocenie podlegają również sami goście. Wynajmujący mieszkania w Airbnb są dodatkowo ubezpieczeni przez serwis na wypadek, gdyby gość spowodował przypadkiem jakieś zniszczenia.

Dlaczego w Airbnb jest taniej

Tanie noclegi w Airbnb są korzystniejsze cenowo w porównaniu z innymi serwisami głównie dlatego, że w Airbnb mieszkania i pokoje oferowane są bezpośrednio przez ich właścicieli, którzy mogą w ten sposób dorobić. Oprócz wolnych pokojów w Airbnb dostępne są także pokoje dzielone z innymi turystami czy mieszkańcami, dzięki czemu ich cena może być jeszcze niższa. Oczywiście cenę za wynajem można również obniżać wykorzystując kupon Airbnb, jaki można znaleźć w serwisach z kuponami i kodami promocyjnymi. Kupon Airbnb pozwala na obniżenie ceny o wskazaną na nim kwotę, dzięki czemu urlop czy zagraniczny wyjazd może być bardzo tani.

Tanio, a jednak z opłatami

Airbnb, w odróżnieniu od innych serwisów z noclegami, pobiera opłatę serwisową zarówno od wynajmującego, jak i od gościa, który wynajmuje pokój czy mieszkanie. Wysokość opłat jest stała i wynosi około 3% w przypadku gospodarza i około 6-12% w przypadku gościa. Opłata gospodarza jest ściśle uzależniona od dodatkowych opcji, które gospodarz wskazał wybierając określone opcje przy anulowaniu rezerwacji. Do tych opłat mogą być doliczone dodatkowe opłaty w postaci lokalnych podatków, jak np. podatek VAT. Gospodarze mogą także zorganizować swoim gościom także dodatkowe atrakcje, za które serwis pobiera prowizję w wysokości 20%. Obecnie Airbnb nie pobiera opłaty za takie atrakcje od gości. Gospodarz, który oferuje dodatkowe atrakcje, a jednocześnie współpracuje z organizacjami non-profit, również nie jest obciążany przez Airbnb dodatkową opłatą.

Jak płacić w Airbnb

Goście wybierający noclegi przez Airbnb powinni pamiętać, że nie mogą samodzielnie wybierać waluty, w jakiej będzie rozliczana transakcja. Wszystkie ceny w serwisie podawane są w złotówkach, co nie oznacza, iż transakcja będzie realizowana w naszej walucie. Można się tutaj nieźle przejechać, bo płacąc z konta złotówkowego dojdzie jeszcze opłata za przewalutowanie. Przy dłuższych, droższych wynajmach koszt ten może wynieść nawet kilkaset złotych. Rozwiązanie jest dość proste – wystarczy założyć konto walutowe w Euro i zarejestrować się w którymś z kantorów internetowych. Wtedy przed dokonaniem rezerwacji w Airbnb trzeba uzupełnić konto walutowe w Euro przy pomocy kantora internetowego. Wtedy można bez zbędnych opłat wynająć lokum w Airbnb.

A co Ty sądzisz na temat podróżowania z serwisem Airbnb? Masz już jakieś doświadczenia?