Powietrze, które pojawia się w grzejnikach to całkiem częsty problem. Jak poznać, że grzejnik nie działa prawidłowo? Przede wszystkim objawia się to tym, że w domu robi się zimno. Zapowietrzony grzejnik grzeje nierównomiernie – na górze jest zimny, a dolna jego cześć jest ciepła. Wiąże się to z tym, że po prostu działa na niego grawitacja – cięższa woda zbiera się niżej niż lekkie powietrze. Ponadto grzejnik wydaje dziwne dźwięki – bulgotanie, gwizd i szumy, które przeszkadzają domownikom, szczególnie w nocy. Jak się więc zabrać do pracy?

Po co odpowietrzać grzejnik?

Przede wszystkim jest to związane z małą efektywnością grzejników, przez które jest po prostu zimno. Nie tylko domownicy odczują taką zmianę – kocioł, ogrzewający dom będzie miał problem z temperaturą wody na powrocie. Przez zapowietrzone grzejniki woda nie przepływa tak, jak powinna, więc wracając do kotła, jest zbyt ciepła. To powoduje, że kocioł automatycznie przełącza się na niższą temperaturę, więc w pomieszczeniach jest jeszcze chłodniej.

To nie wszystko! Zapowietrzenie może powodować korozję. Tlen, reagując z żelazem, z którego jest zrobiony grzejnik, powoduje jego korozję. Rdza nie tylko psuje armaturę to jeszcze może spowodować zatkanie się zaworów termostatycznych. Konsekwencją jest zniszczenie całej instalacji, bo korozji nie można odkryć od razu, a dopiero, wtedy gdy zacznie niszczyć całą instalację.

Jak odpowietrzyć grzejnik? To całkiem łatwe i z powodzeniem można przeprowadzić tę operację samodzielnie, w domu, bez pomocy specjalisty. Nowoczesne grzejniki mają specjalne, małe odpowietrzniki, nieco trudniej jest się rozprawić ze starszymi modelami. Najpierw wyłącz kocioł i pompę. Zawsze należy zacząć od grzejników, które są najwyżej położone. Zanim zabierzesz się do pracy, sprawdź, czy grzejnik jest prawidłowo zamontowany. Część, w której znajduje się odpowietrzacz, powinna znajdować się nieco wyżej niż zawór grzejnikowy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że powietrze zostało całkowicie usunięte, zgodnie z zasadami grawitacji. Jeśli Twój grzejnik wisi nieprawidłowo, popraw jego mocowanie. Koniecznie zamknij zawór grzejnikowy! Dzięki temu powietrze nie będzie miało innej drogi wyjścia niż przez odpowietrzacz. Do całej operacji będziesz potrzebować specjalnego kluczyka lub śrubokręta. Podczas odpowietrzania może wydostać się trochę wody, więc warto uszykować sobie jakiś pojemnik na wodę. Po zakończeniu odpowietrzania trzeba dokładnie wytrzeć odpowietrznik i upewnić się, że nie przecieka.

Co dalej?

Po zakończeniu trzeba sprawdzić, jakie jest ciśnienie w instalacji. Powinno wynosić między 0,9 a 1,2 atmosfery. Później możesz już włączyć kocioł i pompę c.o., a później sprawdzić, czy odpowietrzanie przyniosło oczekiwane efekty. Trochę inaczej będzie wyglądało odpowietrzenie w bloku – w związku z tym, że nie można wyłączyć kotła, woda z powietrzem będzie cały czas krążyła po instalacji, więc odpowietrzanie prawdopodobnie będzie trzeba wykonać kilkukrotnie.

Powietrze do instalacji może się pojawić nie tylko po nieprawidłowej instalacji, ale także poprzez nieszczelne rury (to naturalne zjawisko – rury z tworzywa sztucznego nigdy nie są w pełni szczelne) dlatego należy regularnie sprawdzać działanie grzejników.

Artykuł został przygotowany przez firmę kotlarstwo.co specjalizującej się w produkcji kotłów.
Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*