W trakcie remontu mieszkania łatwo o wypadki, w których można coś pobrudzić lub uszkodzić. O ile jednak większość mebli można po prostu wynieść z remontowanego pomieszczenia, o tyle z podłogą nie jest to możliwe. Przed rozpoczęciem remontu dowiedz się zatem o tym, jak zabezpieczyć podłogę na wypadek zabrudzeń i uszkodzeń mechanicznych.

Przenoszenie lub montowanie mebli, przestawianie drabiny, ciągnięcie po podłodze ciężkich materiałów budowlanych, przypadkowe upuszczenie narzędzi budowlanych… To tylko garść potencjalnych niebezpieczeństw, jakie czekają na Twoją podłogę w trakcie remontu.

Oprócz uszkodzeń mechanicznych musisz liczyć się z plamami po farbie lub innych silnie barwiących substancjach. Stosowane w czasie remontu substancje chemiczne mogą trwale zniszczyć podłogę, przez co narażasz cię na dodatkowe koszty – szczególnie trudne do usunięcia z podłogi są zabrudzenia po farbach lateksowych. A zmycie plamy z podłogi wykonanej z tak luksusowego materiału, jak klon kanadyjski bielony, może być naprawdę trudne…

Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla ciebie sprawdzone sposoby na skuteczne zabezpieczenie podłogi drewnianej lub paneli podłogowych w trakcie remontu mieszkaniasprawdź sam!

Tektura lita, folia, mata remontowa – jaki materiał najlepiej chroni podłogę drewnianą?

Najtańszym materiałem zabezpieczającym podłogę na czas remontu mieszkania jest tektura lita, której metr bieżący (mb) kosztuje ok. złotówkę. Według specjalistów świetnie nadaje się ona do ochrony podłóg wykonanych np. z desek drewnianych, ponieważ jeśli zostanie dobrze przymocowana, to nie dostaną się pod nią kurz czy piasek, które mogą zarysować drewno. Przy montowaniu tektury warto pamiętać o tym, aby każdy odcinek przymocowywać osobno – znacznie ułatwi to odrywanie ubrudzonych fragmentów.

Z kolei folia malarska (ok. 4 zł/20m2) nadaje się do zabezpieczenia podłogi w czasie odświeżania ścian w pomieszczeniu. Jeśli natomiast planujesz prace wymagające większego nakładu sił (np. skuwanie tynku, rozbiórkę mebli), to lepiej wybierz folię ochronną o grubości ok. 18 mikrometrów (ok, 10 zł za rolkę), która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zabezpieczysz przed zniszczeniem cenną podłogę z drzewa egzotycznego merbau. Niestety, aby ograniczyć przesuwanie się folii w trakcie remontu musisz solidnie przykleić ją specjalną taśmą do podłogi.

Na rynku dostępne są również specjalne maty remontowe (ok. 3,5 zł/mb), stanowiące połączenie miękkiej włókniny oraz folii. Oprócz standardowego zabezpieczenia przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi maty remontowe zapewniają także izolację akustyczną, dzięki czemu Twoi sąsiedzi z dołu nie będą narzekali na hałas w czasie remontu. W odróżnieniu od tektury czy folii maty remontowe mogą być używane wielokrotnie – wszelkie zabrudzenia da się usunąć wodą lub rozpuszczalnikiem.

Remont mieszkania – porady przydatne w zabezpieczeniu podłogi drewnianej

Sam materiał zabezpieczający nie wystarczy, aby zapewnić Twojej podłodze ochronę. Warto również pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, dzięki którym w trakcie remontu mieszkania znacznie łatwiej uniknąć zniszczenia podłogi:

  • Im mniej osób, tym bezpieczniej – w trakcie remontu postaraj się ograniczyć liczbę osób pracujących w jednym pomieszczeniu. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo tego, że ktoś przez nieuwagę coś rozleje lub upuści;
  • Zadbaj o wygodne ubrania – krępujące ruchy lub zbyt luźne ubrania wpływają negatywnie na mobilność osoby wykonującej prace remontowe.

A jeśli szukasz podłóg drewnianych dostosowanych do każdej kieszeni, to Dobre Dla Domu ma dla Ciebie bogatą ofertę podłóg drewnianych oraz paneli podłogowych, które z pewnością przypadną ci do gustu.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*