Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym z najtańszych w eksploatacji rodzajów ogrzewania. Dodatkowo jest też ogrzewaniem odczuwanym jako bardzo komfortowe. Ciepło z podłogi bardzo dyskretnie ogrzewa pomieszczenia i jest doskonale tolerowane przez ludzki organizm. Ta forma ogrzewania jest dla człowieka najzdrowsza i najprzyjemniejsza.

Wodne ogrzewanie podłogowe może być zasilane z dowolnego źródła: pieca na gaz czy paliwo stałe, baterii słonecznych lub innych alternatywnych źródeł energii cieplnej.

Co najważniejsze: ciepło napływające od podłogi pozwala na obniżenie temperatury pomieszczeń przy zachowaniu pełnego komfortu cieplnego. To duża oszczędność i, jak wyliczyli fachowcy, obniżenie temperatury o dwa, trzy procent skutkuje oszczędnością energii na poziomie minimum dziesięciu procent, czasami znacznie więcej.

Wodne ogrzewanie podłogowe – kiedy instalować?

Wodne ogrzewanie podłogowe to specjalne wypełnione wodą rurki, poprowadzone pod poziomem podłogi. Sposób wykonania instalacji, rozłożenia rur i właściwości materiałów użytych do wypełnienia i wykończenia podłogi ma bezpośrednie przełożenie na jakość i energooszczędność ogrzewania. Dlatego też niezmiernie ważne jest, by instalację wodnego ogrzewania podłogowego kłaść na podstawie dopracowanego projektu, uwzględniającego wszystkie jej elementy łącznie z wykończeniem podłóg.

Wodna instalacja ogrzewania podłogowego wymaga większych nakładów na montaż niż instalacja tradycyjna, najczęściej kładzie się ją albo w nowych domach albo przy okazji dosyć zaawansowanego remontu. Koszty poniesione na montaż instalacji są kompensowane w późniejszym użytkowaniu – zwracają się bardzo szybko.

Wodne ogrzewanie podłogowe – elementy instalacji, wypełnienia i wykończenia

Wykonanie instalacji wodnego ogrzewania podłogowego należy rozpocząć od przygotowania podłogi. Najpierw stosuje się specjalną warstwę izolującą od głębszych warstw podłoża i od wilgoci. Na tej warstwie układane są rurki, którymi płynie element grzewczy – woda. Rury muszą być wytrzymałe i najlepiej wyposażone w tzw. barierę antydyfuzyjną, zapobiegającą przenikaniu do wnętrza powietrza z zewnątrz. Dzięki Temu instalacja będzie chroniona przed zapowietrzeniem. Na rurkach kładzie się tzw. jastrych, czyli specjalną wylewkę. Należy przy tym pamiętać o systemie dylatacji, czyli zachowaniu odstępów od ścian – ogrzewana podłoga dosyć intensywnie pracuje. Wylewka spełnia też funkcję akumulatora ciepła. Na nią można kłaść podłogę.

Układ instalacji wodnego ogrzewania podłogowego i materiały, z jakich instalacja zostanie wykonana, muszą być odpowiednio dobrane, nie można tutaj pozwolić sobie na żadne improwizacje. Każde poprawki i przeróbki skutkować będą koniecznością ingerencji w podłogę.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Komentarze

  1. Wodne ogrzewanie podłogowe? Pierwsze słyszę, ale brzmi obiecująco. Jesteśmy przed wymiana parkietu u nas w domu i możliwe, że właśnie na takie rozwiązanie się zdecydujemy. Interesują mnie jeszcze koszta, ale podejrzewam, że nie będą aż tak wygórowane.

  2. Zdecydowaliśmy się z mężem na instalację wodną i nie żałujemy. To były bardzo dobrze zainwestowane pieniądze.

  3. Czy wodne ogrzewanie różni się w ogóle czymś od zwykłego ogrzewania? Jestem laikiem w tych sprawach.

Zostaw komentarz

*