W pewnym momencie życia, każdy z nas będzie musiał sobie zadać podobne pytanie. O ile nie zamierzamy do końca swoich dni liczyć na wsparcie opiekunów, będziemy musieli podjąć niezwykle ważną decyzję o wyborze własnego miejsca do życia.

Dla ludzi zamożnych, zwykle jedynym problemem jest znalezienie odpowiednio luksusowego miejsca, położonego dodatkowo w dogodnej lokalizacji. Przeciętny obywatel musi się jednak zderzyć z brutalną rzeczywistością polskiego rynku nieruchomości – ceny mieszkań i domów w miastach są na tyle wysokie, że regularny Kowalski musiałby oszczędzać większość swojego życia, żeby móc sobie w końcu pozwolić na własne cztery kąty. W takiej sytuacji, dużo ludzi decyduje się na wynajem.

Wynajmowanie mieszkania

Zaletą najmowania mieszkania bądź domu jest na pewno niezależność. Właściwie w dowolnym momencie możemy zmienić miejsce, w którym żyjemy i przenieść się zupełnie gdzie indziej. Nie musimy się też przejmować rozmaitymi kwestiami dotyczącymi mieszkania, np. remontami czy naprawami, nie jesteśmy bowiem jego właścicielami – co jednocześnie stanowi jedną z bardziej istotnych wad.

W miejscu, które wynajmujemy, jesteśmy [i]de facto[/i] jedynie gośćmi i jako tacy nie możemy w nie w żaden sposób ingerować. Nie możemy więc kupić nowych mebli bądź wymienić starych drzwi – możemy to jedynie zasugerować właścicielowi. Kolejnym, może najbardziej istotnym powodem, dla którego kupno mieszkania wydaje się bardziej rozsądne w długoletniej perspektywie, jest koszt wynajmu, będący kilkakrotnie razy wyższy niż czynsz odprowadzany do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.

Kupno własnego kąta

Proste obliczenia wykazują, że po 14 latach oszczędzania po 1500 zł miesięcznie (zakładanej ceny wynajmu) będzie nas stać na kupienie 2-pokojowego mieszkania w cenie 250 tys. zł. Niewielu ludzi może sobie jednak pozwolić na regularne odkładanie tak znaczącej kwoty. W takim przypadku warto się zastanowić nad zaciągnięciem korzystnego kredytu bądź wzięciem pożyczki na jak najbardziej dogodnych warunkach (co w obu przypadkach może się okazać kłopotliwe).

Przy obecnych cenach wynajmu, warto zdecydować się na pewne poświęcenia – kupno własnego kąta zawsze się ostatecznie zwróci, przede wszystkim jednak, człowiek staje się jedynym właścicielem nieruchomości, którą może zarządzać według własnego uznania.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*