Jakich akcesoriów potrzebujesz do swoich elektronarzędzi? Które z nich są niezbędne, byś mógł jak najlepiej wykonać swoją pracę? Jakie najlepiej nadadzą się do określonych materiałów, które musisz poddać obróbce? Przyjrzyjmy się szerokiemu wyborowi akcesoriów do elektronarzędzi i poznajmy ich określone typy i przeznaczenie.

Jak wybrać akcesoria do elektronarzędzi?

Elektronarzędzia są dziś niezbędne do wykonywania wielu prac. Prawda jest jednak taka, że bez odpowiednich akcesoriów niewiele moglibyśmy nimi dokonać. Czym byłyby wiertarki, wkrętaki bądź szlifierki bez odpowiednich wierteł, dłut, nasadek, grotów? Nie ulega wątpliwości, że stałyby się bezużyteczne. Dlatego nie wystarczy skupić się na wyborze dobrych elektronarzędzi. Również wszelkiego typu akcesoria, a jest ich wiele, o czym można przekonać się na stronie https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/akcesoria-do-elektronarzedzi/wiertla-i-dluta , muszą być dobrane z jak największa rozwagą, by pasowały do konkretnego elektronarzędzia.

fot. materiały nadesłane

Jakie wybrać wiertła?

Wiertło to akcesorium skrawające, bez którego każda wiertarka nie na wiele by się nam zdała. To ono umożliwia wiercenie otworów. Występuje wiele różnych odmian wierteł, nieco różniących się przeznaczeniem, umożliwiających wykonywanie otworów w kamieniu, cegle czy betonie

Wiertła kręte wykorzystuje się do wiercenia otworów walcowych. Mają duży zakres, jeśli chodzi o szerokość – ich średnice wahają się między 0.1 mm a 100 mm. Akcesoria te wykonuje się ze stali nierdzewnej lub szybkotnącej albo z węglików spiekanych, przy czym konstrukcja wiertła może być jednolita lub łączona (w takim wypadku chwyt i rdzeń są ze stali konstrukcyjnej, a część robocza z płytek z węglików spiekanych).

Wiertła koronowe, czy też inaczej trepanacyjne, to natomiast akcesoria w kształcie rury z ostrzami rozlokowanymi na obwodzie krawędzi części roboczej, które służą do wykrawania otworów o dużej średnicy. Materiał jest w tym przypadku skrawany jedynie na obwodzie otworu. Do obróbki miękkich materiałów wykorzystuje się ostrza stalowe, jednak najczęściej wiertła trepanacyjne wykonuje się z węglików spiekanych, mogących przebić się przez twardsze materiały.

Do obróbki drewna z kolei służą wiertła piórkowe o spłaszczonej części roboczej, wyposażonej w dwie proste skrawające krawędzie, czasem też o dodatkowych zębach, które mają odcinać skrawany materiał, zapobiegając strzępieniu się krawędzi wierconego otworu. Do drewna używa się również wierteł spiralnych, szerzej znanych pod nazwą świdrów, o rdzeniu w kształcie helisy i z rowkiem wiórkowym, który, jak nazwa może wskazywać, służy do łatwego usuwania z wierconego otworu przeszkadzających wiórów.

Mamy też całą grupę wierteł specjalnych, takich jak lufowe – do wiercenia wyjątkowo długich otworów, wiertła sękownicze do drewna, a także wyspecjalizowane do szkła, glazury i metali o określonych parametrach.

Dłuta – które warto kupić?

Dłuta służą do skuwania wszelakich materiałów, takich jak beton, cegła, terakota, gres. Najbardziej popularne to dłuto płaskie o szerokiej powierzchni skuwającej oraz tak zwany szpicak z ostrym zakończeniem, pozwalającym na szybkie wykonywanie prac w twardym podłożu, takim jak nie tylko beton i cegła, ale też na przykład kafelki. Inne rodzaje tego typu akcesoriów, o których warto wspomnieć, to dłuto wklęsłe oraz dłuto do rowkowania, za pomocą którego można w kamieniu, cegle czy betonie wykonywać rowki i bruzdy bez konieczności nacinania podłoża.

Warto wspomnieć też o owalnego kształtu dłucie kanałowym z trzema ostrymi krawędziami oraz o groszkowniku – specjalnym rodzaju dłuta z kilkunastoma zębami, które znakomicie sprawdza się w wyrównywaniu betonowych powierzchni.

Groty i adaptery – jakie rodzaje?

Różnego typu groty służą do nasadzania na wkrętarkę, by dostosować ją do potrzeb, jakich wymagają odpowiednie rodzaje wkrętów. Głowica grotu jest frezowana, specjalnie, by dopasować się do wkrętu określonego typu (na przykład z łebkiem krzyżowym czy sześciokątnym). Niektóre groty są dwustronne – możemy wykorzystać w pracy zarówno jedną jak i drugą głowicę, więc otrzymujemy właściwie dwa narzędzia w jednym.

Adapter służy do umocowania danego grotu na narzędziu (na przykład wkrętarce). Zwykle wyposażony jest w mocny magnes wewnętrzny, który ma za zadanie zapewnić grotowi stabilność podczas pracy. Dobre adaptery mają też blokadę, która zapobiega wypadaniu grotu. Oczywiście muszą być też wykonane w ten sposób, by wymiana kolejnych grotów następowała szybko i bezproblemowo.

Jakie są niezbędne akcesoria ścierne?

Tego typu udogodnienia pozwalają na szlifowanie i ogólne wygładzanie określonych powierzchni. Ściernice składają się ze spoiwa, czyli nośnika, oraz umieszczonych w nim ziaren ściernych. Takie akcesoria mogą być tarczowe, trzpieniowe i garnkowe.

Ściernice mogą być nasypowe lub korundowe. Występują w różnych kształtach (płaskie, wypukłe, listkowe) i pozwalają na szybkie cięcie i szlifowanie stali, również stali nierdzewnej, aluminium i kamienia. Są też ściernice diamentowe – tych używa się do betonu i betonu zbrojonego, kostki brukowej, twardych materiałów budowlanych i ceramiki. Z kolei dyski szlifierskie z wełny czy filcu, mocowane na rzep do wiertarek i szlifierek kątowych, dobrze sprawdzają się przy polerowaniu powierzchni metalowych i lakierowanych.

Jakie wybrać akcesoria tnące?

Do akcesoriów tnących zaliczamy brzeszczoty do wyrzynarek, umożliwiające cięcie drewna, stali, aluminium czy tworzyw sztucznych, a także piły do pilarek tarczowych. Takie piły najczęściej służą do cięcia drewna czy aluminium, są też jednak bardziej zaawansowane o zębach z węglików spiekanych, których używa się do cięcia drewna, w którym występują metalowe elementy, takie jak gwoździe czy opiłki.

Wybierając elektronarzędzia trzeba już na etapie zakupu pomyśleć o akcesoriach, które będą niezbędne do wykonywania określonych prac budowlanych. Niektóre z nich można kupić w zestawach, dzięki czemu możliwości użycia elektronarzędzi zwiększają się. Niezależnie od tego, jakie akcesoria wybierzemy, zwracajmy uwagę na ich jakość, by nie było potrzeby częstego dobierania nowych przyborów.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*