Choć mamy teraz trend na domy parterowe, to domy z użytkowym poddaszem nadal są popularne. Część inwestorów zmusza do tego plan zagospodarowania dopuszczający tylko tego typu inwestycje. Natomiast spora część osób całkiem świadomie i dobrowolnie decyduje się na wybór projektu z poddaszem. Takie domy mają swój wyjątkowy klimat. Jedynym wyzwaniem może być odpowiednie doświetlenie pomieszczeń na górze. Ale dzięki bogatej ofercie okien dachowych nie powinno sprawić to większych trudności.

Naturalne światło na poddaszu

Rola naturalnego światła w doświetleniu pomieszczeń jest ogromna. Chyba nikt nie lubi ciemnych, ponurych pomieszczeń. Na poddaszu często zlokalizowane są sypialnie, ale również pokoje użytkowe, więc odpowiednie doświetlenie jest bardzo ważne.

Kluczowa decyzje dotyczą zarówno ilości okien jak i ich wielkości. Kupując projekt domu wielkość i ilość okien jest wyznaczona. Natomiast inwestorzy często dokonują modyfikacji. Najczęściej ze względów oszczędności zmniejszają ilość okien, czasem również ich rozmiar. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Czasem rzeczywiście w projekcie jest tak dużo okien, że usunięcie jednego czy dwóch nie przyniesie szkody. Gorzej jeśli popychany koniecznością oszczędności inwestor zlikwiduje zbyt wiele okien, a potem okazuje się, że dom nie ma dostatecznej ilości światła. Dlatego warto dobrze przemyśleć tą decyzję.

Jakie okna dachowe?

Wybór okien dachowych jest ogromny. Inwestorzy mogą wybierać zarówno materiałach, kolorach, rozmiarach czy producentach. Ci ostatni naprawdę stają na głowie by spełnić wymagania wszystkich budujących własny dom.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna dachowe? Przede wszystkim na funkcje jakie mają spełniać, a więc:

Doświetlanie pomieszczeń – im większe przeszklenia tym więcej naturalnego świata w pomieszczeniu.

Wietrzenie – wietrzymy często, zwłaszcza w miesiącach letnich, choć i zimą zdarza się przecież otwierać okna. Choćby po to by wpuścić trochę świeżego powietrza i nie dopuścić do zawilgocenia. Wybierz takie okna dachowe, które łatwo będzie otworzyć.

Wygoda – okna dachowe mogą się otwierać na różne sposoby. Okna obrotowe, uchylno-obrotowe oraz okna o podwyższonej osi obrotu. Zanim zdecydujesz zapoznaj się dokładnie ze specyfiką każdego z tych rodzajów i wybierz okna, które najlepiej sprawdzą się w Twoim domu.

Jeśli nadal nie wiesz jakie okna dachowe wybrać najlepiej poradzić się fachowców. Możesz pokazać im projekt domu, lub nawet zaprosić ich do siebie na budowę i poprosić o pomoc w jak najlepszym dobrze stolarki okiennej. Mogę polecić Ci sprawdzonych fachowców  – znajdziesz ich na stronie fachowydekarz.pl.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*