Zakup nieruchomości zawsze poprzedzony jest poszukiwaniami odpowiedniego domu lub mieszkania. W tym celu oglądamy wiele nieruchomości, analizujemy stan techniczny, wygląd, możliwości adaptacji do własnych potrzeb oraz wybieramy tą, która ma najlepszą dla nas cenę. Jeśli już znajdziemy nieruchomość, która spełnia nasze oczekiwania, warto zdecydować się na podpisanie umowy przedwstępnej.

Taka umowa to gwarancja późniejszego kupna rzeczonej nieruchomości, a jednocześnie dokument, który ustala podstawowe zasady tej transakcji. Oczywiście jest to dokument, który nie przenosi własności nieruchomości – zakup nieruchomości musi być bowiem transakcją przeprowadzoną u notariusza.

Termin sprzedaży nieruchomości

Pierwszym terminem, który musi być w umowie przedwstępnej wymieniony, jest graniczny termin sprzedaży nieruchomości. To bardzo istotne postanowienie, gwarantujące to, iż nie będziemy tracić czasu na umawianie się w właścicielem nieruchomości, co do zakupu. Jasne określenie – umowa notarialna powinna być zawarta do dnia, motywuje strony do załatwienia sprawy zgodnie ze wskazanym czasem

Czas na wyprowadzkę

Sprzedaż nieruchomości, zawsze wiąże się z koniecznością wyprowadzki byłego właściciela. Warto w umowie przedwstępnej zawrzeć informacje o granicznym czasie na wyprowadzkę. To pozwala uniknąć niedomówień i oczekiwania na wyprowadzkę byłego właściciela, który może argumentować, że nie wyprowadza się ze sprzedanej nieruchomości, gdyż jeszcze innej nie kupił.

Kary umowne

Umowa przedwstępna to dokument, w którym powinny również być określone kary umowne za odstąpienie od umowy sprzedaży. Takie kary, podobnie jak jasne ustalenie terminów, motywują obie strony transakcji, do załatwienia jej jak najszybciej i zgodnie z procedurami.

Podsumowując

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości to dokument, który warto zawierać. Decydując się na taki krok, oczywiście nie można mieć pewności, że uda się zawrzeć umowę notarialną, jednak bardzo ten fakt uprawdopodabnia. Warto taką umowę sporządzić i zawrzeć w niej wszystko to, co w transakcji sprzedaży lub zakupu nieruchomości jest dla nas istotne.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*