Instalacja elektryczna w domu musi zostać zamontowana w ten sposób, by gwarantować użytkownikom bezpieczeństwo. Bardzo ważne przy tym jest zabezpieczenie instalacji w ten sposób, by nie doprowadzić do tragedii nawet w momencie, kiedy jej użytkownicy (na przykład małe dzieci) będą zachowywać się w sposób nieodpowiedni.

Okablowanie instalacji

Podstawą bezpieczeństwa instalacji elektrycznej jest jej właściwe okablowanie. Do tego celu służą płaskie przewody, które umieszczane są w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Można je przyczepić do ściany na przykład za pomocą uchwytów – aluminiowych, bądź z tworzywa sztucznego. Przewody można ułożyć również w rurkach z tworzywa sztucznego, jest to jednak o wiele bardziej pracochłonne rozwiązanie.

Poprawne ułożenie instalacji

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by przewody elektryczne układane były w odpowiedniej odległości od okien i drzwi. Muszą być układane poziomo lub pionowo – nigdy na ukos. Zapobiega to przypadkowemu uszkodzeniu instalacji podczas prac remontowych, kucia ścian lub wiercenia. Przewody musimy poprowadzić od gniazda do gniazda. Dobrym pomysłem jest połączenie ich w tak zwany układ pierścieniowy, tworzący zamkniętą pętlę. Powoduje on, że odcięcie prądu w jednym miejscu nie oznacza, że zostanie on odcięty również w innych miejscach.

Niebezpieczne łączenia

Należy zwrócić szczególną uwagę na łączenia przewodów elektrycznych. Są one wyjątkowo ważne, gdyż to właśnie w tym miejscu najczęściej zdarzają się uszkodzenia. Pamiętajmy o tym, że mogą być one łączone jedynie w puszkach instalacyjnych. Nie powinniśmy pokrywać puszek tynkiem, w przeciwnym razie w przypadku awarii będziemy mieć problem z ich odnalezieniem.

Nie wolno łączyć przewodów poprzez skracanie żył – jest to bardzo niebezpieczne.

Miejsca szczególnie ważne

Szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na miejsca, gdzie możliwość wystąpienia awarii jest największa. Ma to miejsce w łazience, kuchni, przy pralce. Zadbajmy o to, żeby gniazda w tych miejscach były bryzgoszczelne. Służą do tego gniazdka ze specjalnym oznaczeniem IP44.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

1 komentarz

  1. Ja dodam do tego, że nie warto przerabiać instalacji “na patentach”. Chodzi mi m.in. o stosowanie skrętek i innych elementów “na szybko”. Tak samo jeżeli chodzi o grubość przewodów. Jak przepali się kabel w ścianie to będziemy zmuszeni, by zdewastować pomieszczenie. Instalacja elektryczna powinna być wysokiej jakości, poprowadzona zgodnie z projektem.

Zostaw komentarz

*