Anglicy mawiają, że aby mieć ładny trawnik, trzeba go zasiać, a potem kosić regularnie dwa razy w tygodniu przez co najmniej sto lat. Mimo, że brytyjskie murawy uważane są za najpiękniejsze na świcie, zakładając własny trawnik nie jesteśmy z góry skazani na porażkę. Wystarczy przestrzegać paru istotnych zasad.

1. Liczy się czas

Trawnik najlepiej zakładać w maju i czerwcu. Ziemia nie jest wtedy zmarznięta i wchłonęła już większość wilgoci pochodzącej z roztopów. Nie jest jednak wysuszona letnimi upałami.

2. Akcja- sprzątanie

Teren przeznaczony pod trawnik powinien zostać oczyszczony z kamieni, krzewów i samosiejek.

3. Grunt to grunt

Najlepiej gdyby nasz ogródek leżał na glebie piaszczysto- gliniastej (do 30cm), pod którą znajduje się przepuszczalne podglebie. Takie warunki są dla traw optymalne i zmniejszają szkody wywoływane przez intensywne opady. Jeśli jednak wierzchnia warstwa gleby jest gliniasta, warto pokusić się o dodanie do niej żwiru frakcjonowanego o średnicy 0,4mm. Zdecydowanie pomoże to w utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności. Kiedy dysponujemy glebą o złych parametrach żyzności, do gruntu należy dodać ziemi kompostowej.

Przed wysiewem, ziemia musi zostać napowietrzona. Jeśli dysponujemy niewielkim ogródkiem, można prace te wykonać ręcznie, przekopując całą działkę na głębokości 30cm. Jeśli jednak ogrom powierzchni zdaje się nie mieć końca, lepiej zdecydować się na areator. Jeśli chcemy, aby nasz trawnik prezentował się naprawdę imponująco, warto przemyśleć jego zakup. Okresowe napowietrzanie murawy to część późniejszej pielęgnacji. Ceny areatora z opcją wertykulacji zaczynają się już od 250 zł i dostępne są w sklepach ogrodniczych i budowlanych.

Kiedy skończymy wszystkie „około glebowe” zabiegi, koniecznie sprawdźmy pH. Optymalny odczyn gleb dla wzrostu traw powinien wynosić 5,5-7.

4. Dobry system

Aby ułatwić sobie późniejszą pielęgnację trawnika, warto zdecydować się na montaż podziemnego systemu nawadniania. Na rynku urządzeń nawadniających znajdziemy wiele systemów automatycznych zraszaczy. O to jaki zraszacz wybrać do trawnika warto zapytać w sklepie ogrodniczym lub zadać pytanie firmom internetowym. Niektóre z oferowanych systemów wyposażone są w opcję dostosowującą intensywność podlewania do panujących warunków glebowych i atmosferycznych.

5. Nawieźć nawóz

Pierwsze nawożenie terenu przeznaczonego pod trawnik powinno odbyć się około tygodnia przed wysiewem. W sklepach istnieje szeroka oferta nawozów dostosowanych do trawników. Warto zwrócić uwagę na skład. Mieszanka powinna zawierać azot oraz potas i fosfor w dawce większej niż w klasycznych nawozach. Nawożenie powtarzamy na dwa dni przed wysiewem. Mieszankę nawozową mieszamy z glebą grabiami na głębokości 10cm.

6. Siejemy je

Nareszcie, przyszedł czas na wysiew. Na lekko zagrabioną glebę wysiewamy nasiona, a następnie przykrywamy piaskiem lub torfem na grubość 1-2cm. Decydując się na zakup nasion, najlepiej kupić mieszankę wielu gatunków.

7. Bez wody nie ma życia

Pierwsze podlewania kiełków (do 14 dni po wysiewie) powinny odbywać się kilka razy dziennie, niewielką ilością wody. Jeśli dysponujemy automatycznym systemem, z łatwością zaprogramujemy go do takiego trybu pracy.

8. Postrzyżyny

Pierwsze koszenie trawnika powinno odbyć się nie wcześniej, niż po osiągnięciu przez drań długości 8cm. Źdźbła skracamy do wysokości 6cm.

9. Teraz już tylko pielęgnacja

Dbanie o trawnik wiąże się z koniecznością pielęgnacji. Oprócz zabiegów regularnych (podlewanie trawnika (czytaj więcej), koszenie, włókowanie i odchwaszczanie), prowadząc trawnik należy liczyć się również z okresową renowacją wymagającą dodatkowych zabiegów (wertykulacja, aeracja i piaskowanie).

Tagi:
Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*