Termomodernizacja to działanie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym obiekcie budowlanym. Obejmuje zmiany zarówno w systemach ogrzewania i wentylacji (wymiana lub modernizacja systemów grzewczych), jak i strukturze budynku (wymiana okien, docieplanie ścian zewnętrznych i stropów) oraz instalacjach doprowadzających ciepłą wodę.

Termomodernizacja kiedyś

Budownictwo dawnych czasów (dawnych czyli jakieś dwadzieścia lat wstecz) było, można by stwierdzić, prymitywnym wobec dzisiejszego. Domy budowany były zazwyczaj ze ścian jednowarstwowych, z jednego pustaka. Budynki wielorodzinny zaś to przede wszystkim bloki z wielkiej płyty, które układane były jak domki z klocków. Na plac budowy przyjeżdżały gotowe elementy ścian w postaci płyt żelbetowych a następnie składane były w jedną całość za pomocą dźwigów. W przypadku bloków priorytetem był czas. Budynki takie można było wznieść w bardzo krótkim czasie, a zapotrzebowanie na nowe mieszkania było ogromne.

Analizując budownictwo jednorodzinne budowa ze ścian jednowarstwowych wynikała z faktu małej dostępności materiałów budowlanych. Trzeba było decydować się na to, co akurat było w magazynach. Nawet jeżeli było nieco więcej, to czynnikiem zaważającym na całej sprawie stawała się cena i poniekąd brak wykwalifikowanej siły roboczej do budowana w nowej technologii.

Analizując dom jednorodzinny wzniesiony tylko z jednego pustaka, nie pokrytego żadną izolacją, można śmiało stwierdzić, że wymagał on sporych kosztów na ogrzanie jego wnętrz. Przenikalność cieplna jego ścian była tak duża, że przy dzisiejszych normach regulujących prawo budowlane takowy dom nie mógłby powstać.

Termomodernizacja dziś

W dzisiejszych czasach najpopularniejsza forma stawiania budynków to budynki ze ścian dwuwarstwowych, a nawet trójwarstwowych. Jest to ściana wzniesiona z jednego bloczku materiału, do którego przylega materiał izolacyjny chroniący przed utratą ciepła i przenikaniem wilgoci do środka.

Stare budynki również są termo modernizowane, przez pokrycie ich materiałem izolacyjnym. Taka modernizacja wiąże ze sobą niemały wydatek. Myśląc perspektywicznie, analiza zysków składająca się z kosztów poniesionych za pokrycie budynku izolacją i kosztów ogrzewania domu daje przewagę termomodernizacji na przestrzeni kilku lat.

Koszt izolacji ponosimy jednorazowo. Zwraca się on nam na przestrzeni lat zaoszczędzając na kosztach ogrzewania. Również budynki z wielkiej płyty zaczyna się termo modernizować, co niesie za sobą również walory estetyczne.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*