Od kilku lat można zaobserwować renesans zainteresowania wykorzystaniem tapet i fototapet w aranżacji pomieszczeń. Doskonały pomysł na wnętrze nie musi generować wysokich kosztów. Liczy się przecież kreatywność oraz dobry gust.

Nieprzemijająca moda na tapety

Współczesne tapety charakteryzują się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale przede wszystkim różnorodnością wzorów i kolorów. Nie mają zatem nic wspólnego z dość siermiężnym stylem tapet z lat 80., które często już po kilku miesiącach użytkowania stanowiły wątpliwej jakości dekorację wnętrza. Obecnie za pomocą tapety można wyczarować niepowtarzalny klimat w pomieszczeniu i nie obawiać się przetarć, przebarwień czy zblaknięcia kolorów. Jedyny problem może być z wyborem odpowiedniego wzoru, a to ze względu na ich ogromną różnorodność.

Tapeta powinna zostać stylistycznie dopasowana do charakteru danego pomieszczenia – motywy geometryczne świetnie wkomponują się w klimat wnętrza nowoczesnego, ale niekoniecznie sprawdzą się w mieszkaniu urządzonym w stylu klasycznym.

Znaczenie ma wielkość i rodzaj pomieszczenia

Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranego wzoru można zmienić oblicze konkretnego wnętrza. W stosunkowo niewielkim pomieszczeniu sprawdzą się tapety trójwymiarowe, które mocno przykuwają wzrok i sprawiają wrażenie wychodzenia ze ściany. W tak prosty sposób uzyskuje się zatem efekt optycznego powiększenia przestrzeni, który całkowicie odmienia salon czy sypialnię. Jednocześnie nadaje bardzo nowoczesnego charakteru i jest wyjątkowo dekoracyjny. Z kolei jasne, świetliste elementy fantastycznie rozświetlą dość ciemne wnętrza, do których wpada niewiele światła słonecznego. Duże i kolorowe wzory mogą zaś ładnie ożywić stonowane w klimacie pomieszczenia.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby motyw tapety pasował zarówno do wielkości, jak i rodzaju pomieszczenia. Owoce czy przyprawy, jako element dekoracyjny, idealnie sprawdzą się w kuchni (zobacz przykłady), ale architektura wielkich miast zdecydowanie lepiej zaprezentuje się w salonie. W każdym przypadku tapeta nadaje wnętrzu wyjątkowy, niepowtarzalny oraz zindywidualizowany charakter.

fot. FOTEKS

Rodzaje tapet a miejsce przeznaczenia

Nie każda tapeta nadaje się do pomieszczeń z podniesionym poziomem wilgotności, a więc do łazienek i kuchni. Trzeba decydować się na takie, które można czyścić, a jednocześnie wykazują dużą odporność na zamoczenie. Do wyboru jest tapeta winylowa albo z włókna szklanego. Tę ostatnią można nawet malować farbą akrylową albo epoksydową, jeżeli znudzi się wystrój i pragnie się coś zmienić bez większych problemów i wydatków.

W innych pomieszczeniach wykorzystuje się tapety papierowe na podkładzie flizelinowym bądź najwyższej jakości i urzekające wyglądem tapety welurowe, które do zbyt tanich nie należą, ale podkreślą wyrafinowaną estetykę salonu.

Bogactwo wzorów i kolorów

Moda na określone motywy czy barwy często się zmienia i warto o tym pamiętać. Inna kwestia, że nie każdy wzór będzie pasować do danego wnętrza. Dlatego zaleca się dużą ostrożność przy podejmowaniu decyzji. Wyrazista kolorystyka mocno zmienia klimat pomieszczenia, więc kluczowy okazuje się dobry pomysł na wnętrze. Chodzi o to, aby nie zakłócać jego stylistyki. Jednocześnie należy sobie uświadomić, że na dany wzór trzeba będzie patrzeć niemal codziennie. Zdarza się, że jakiś element doskonale prezentuje się przez chwilę, ale po jakimś czasie może po prostu nużyć albo wręcz irytować.

Przy zaburzonych proporcjach wnętrz doskonale się sprawdzą różnego typu wzory geometryczne, a także linie czy pasy. Wielobarwne motywy roślinne lub zwierzęce cudownie ożywią monochromatyczne wnętrze, a widok starych kamieniczek pięknie wkomponuje się w klasyczny styl pomieszczenia.

Warto przy okazji pamiętać, że raczej nie stosuje się obecnie tapet na wszystkich ścianach, ale wyjątkowy efekt udaje się osiągnąć, kiedy tapeta pojawia się tylko na jednej ścianie.

fot. FOTEKS

Modne fototapety

Ciekawym, a zarazem niedrogim pomysłem na wnętrze jest również położenie fototapety, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się motywy geometryczne (w tym 3D), architektoniczne oraz przyrodnicze. Jednym z liderów na rynku jest FOTEKS – oferujący fotowydruki już od 8 lat.

Tagi:
Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*