O praktycznych zaletach z posiadania garażu nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak jak i wszystkie inne sprawy związane ze stawianiem obiektów, tak i dla nich istnieją przepisy, precyzyjnie regulujące warunki oraz zasady ich stawiania. Jeśli będziesz stawiać swój garaż, dowiedz się o nich koniecznie – niewiedza nie uchroni Cię przed grzywną, jeśli nie będzie on postawiony w zgodzie z literą prawa.

Czy musisz mieć zezwolenie na garaż?

Często zadawane jest pytania, czy przy stawianiu garażu na własnej posesji potrzebne jest zezwolenie? Zacznijmy najpierw od samego terenu – jeśli garaż ma stanąć na terenie wspólnym, czyli mającym współwłaścicieli (np. posesja prywatna), wówczas, muszą oni wyrazić na to pisemną zgodę. W przypadku wspólnot mieszkaniowych, gdzie współwłaścicieli jest wielu, zgodę na postawienie garażu musi wyrazić ich większość – nie potrzeba zgody wszystkich.

Czy władze muszą wydać zgodę na postawienie garażu? Odpowiedź brzmi zarówno „tak”, jak i „nie”. Dlaczego? Zezwolenie nie jest potrzebne, jeśli powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m2, jednak należy zgłosić zamiar jego postawienia do odpowiedniego organu administracyjnego. Władze mają 21 dni na ewentualny protest, a jeśli nie ma zastrzeżeń, możesz go postawić z czystym sumieniem. Należy również pamiętać o istotnym fakcie – liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 jej powierzchni.

Przepisy prawa budowlanego zostały zaktualizowane 1 stycznia 2017 i wprowadziła liczne ułatwienia. W ich świetle obowiązek posiadania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia dotyczy wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, mających powierzchnię zabudowy przekraczającą 35 m2. W takiej sytuacji garaż można stawiać dopiero po uzyskaniu stosownego zezwolenia.

Przepisy szczegółowe

Istnieją przepisy regulujące miejsce lokalizacji garażu w stosunku do granicy działki. W przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną musi on znajdować się co najmniej 4 m od niej, a jeśli jest on zwrócony tam ścianą bez okien lub drzwi, dystans musi wynosić 3 m. W zabudowie jednorodzinnej garaż musi znajdować się co najmniej 1,5 m od granicy lub w jej linii, gdy pozwalają na to przepisy lokalne albo działka jest węższa niż 16 m, albo planowany garaż ma być krótszy niż 5,5 m i niższy niż 3 m.

Jeśli chcesz postawić garaż, warto zapoznać się z ofertą firmy CGT Konstrukcje Stalowej. Jest ona ich producentem, oferującym szeroki wybór modeli i udogodnień.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*