Najprostszym sposobem na odświeżenie domu jest pomalowanie elewacji. Jest to na tyle proste zadanie, z którym większość nas jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Nowoczesne podkłady i farby, narzędzia oraz rusztowania do elewacji z wypożyczalni są w stanie zapewnić podstawowe elementy, które są nam potrzebne do malowania. Kluczem jest jak wszędzie dokładne zaplanowanie robót krok po kroku.

Najważniejsze jest podłoże

Warto, zanim rozpoczniemy prace malarskie, sprawdzić stan podłoża. Powinno być ono trwałe, pozbawione wilgoci i pęknięć. Co istotne, jeśli nie nadaje się ono do malowania, to nasza praca jest po prostu bezsensowna. Żeby ocenić stan podłoża, nie potrzebujemy wcale fachowców, bo w zupełności wystarczą oględziny. Wszelkie rysy i pęknięcia koniecznie trzeba zabezpieczyć za pomocą specjalistycznej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń.

Natomiast większe ubytki na przykład w izolacji należy uzupełnić tym samym materiałem. Czyli na przykład, jeśli brakuje nam kawałka styropianu, to należy użyć tegoż, zabezpieczyć siatką i zaprawą. Wszelkie miejsca należy oczywiście oczyścić i odpylić. Uszkodzoną warstwę farby należy również usunąć.

Dobre przygotowanie

Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy ją bezwzględnie usunąć. Tak samo musimy pozbyć się pleśni, mchu czy kurzu. Charakterystyczny zielony nalot usuwamy biocydami i innymi preparatami zwalczającymi grzyby.

Odpowiednie przygotowanie jest doskonałą bazą do zagruntowania odpowiednim preparatem. Środek ten dostosowujemy do rodzaju farby, którą zamierzamy pomalować elewację. Im więcej impregnatów zastosujemy, tym trwałość ostatecznej powłoki będzie większa. Preparaty zwiększają przyczepność i redukują wchłanianie wilgoci. Dzięki temu ostatecznie do malowania zużyjemy mniej farby i uda się ją równomiernie położyć.

Do podłoża należy dobrać odpowiedni środek. Dlatego właśnie przed samym malowaniem dokładnie trzeba sprawdzić, jaki tynk i jaką farbę już na elewacji mamy. Tutaj różne parametry są ważne takie jak paroprzepuszczalność, trwałość czy też struktura. Z materiałów przy cienkich warstwach sprawdzają się farby akrylowe lub silikonowe, silikaty musimy pokryć tymi samymi preparatami oraz podłoża wcześniej niemalowane.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*