Miniony rok był dla deweloperów wyjątkowy. Rekordowe ilości oddanych do użytku nowych inwestycji, równocześnie ogromne ilości sprzedanych mieszkań. Bieżący rok jednak nie zapowiada się tak znakomicie. Eksperci prognozują, że wyniki z 2017 roku nie zostaną pobite, jednak mimo tego, ceny mieszkań na rynku pierwotnym cały czas rosną.

Jak aktualnie kształtują się ceny w największych polskich miastach? O ile wzrósł koszt zakupu metra kwadratowego w przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Dlaczego trend wzrostowy ma miejsce, z czego wynika?

Stały wzrost cen we wszystkich dużych miastach

Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy, w każdym dużym polskim mieście, ceny lokali mieszkaniowych poszybowały w górę. Cenowo najdrożej jest tradycyjnie w stolicy. Średnio za metr kwadratowy w Warszawie trzeba zapłacić około 8800 zł. Kupno nowego mieszkania w Krakowie to wydatek rzędu 7100 zł za metr, a do granicy 7000 zł zbliżają się nieruchomości mieszkaniowe w Gdańsku. Zakup nowego mieszkania we Wrocławiu wymaga posiadania 6700 zł na metr kwadratowy, w Poznaniu 6400 zł, a w Łodzi 5400 zł.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym
miasto 2018 czerwiec 2017 czerwiec zmiana
Warszawa 8800 8300 6%
Kraków 7100 6900 2%
Gdańsk 6900 6200 11%
Wrocław 6700 6100 9%
Poznań 6400 6200 3%
Łódź 5400 4900 10%

Na podstawie powyższej tabeli wyraźnie widać, jak w przeciągu ostatniego roku wzrastały ceny metra kwadratowego w nowym budownictwie mieszkaniowym. Najwyższy wzrost odnotowano w Gdańsku, gdzie średnie ceny w czerwcu 2018 roku były o 11% wyższe niż rok wcześniej. O 10% wzrosły ceny w Łodzi, a o 9% we Wrocławiu. W pozostałych miastach wzrosty nie były aż tak odczuwalne, jednak średnia cena metra kwadratowego w Warszawie może wielu przyprawić o ból głowy.

W mniejszych miastach ceny nowych mieszkań również rosną i to w ekspresowym tempie. Okazuje się, że w Olsztynie, Szczecinie czy Bydgoszczy przez dwanaście miesięcy wzrosły one o około 10%. I tak w Bydgoszczy trzeba obecnie zapłacić 5117 zł za metr kwadratowy, w Olsztynie 5007 zł, a w Szczecinie 4809 zł.

Dlaczego ceny nowych mieszkań rosną w takim tempie?

Powodów wzrostu cen na mieszkania z rynku pierwotnego jest wiele. Na pewno w niektórych z miast, takich jak np. Gdańsk czy Poznań, deweloperzy sprzedali większość mieszkań na osiedlach oddalonych od centrum, w „starych inwestycjach” gdzie cena metra kwadratowego była relatywnie niska. Równocześnie w sprzedaży pojawiło się więcej nieruchomości w prestiżowych lokalizacjach, gdzie ceny są wysokie. Zjawisko to jest doskonale widoczne w Gdańsku, gdzie buduje się wiele nowych mieszkań w pobliżu centrum, w niezwykle dogodnych lokalizacjach. Nieruchomości takie są często kupowane z myślą o inwestowaniu w wynajem krótkoterminowy.

Inną przyczyną tak szybko rosnących cen mieszkań jest coraz uboższa oferta gruntów miejskich, przeznaczonych pod zabudowę mieszkalną. Powoduje to, że ceny ziemi znacznie rosną, co przekłada się automatycznie na późniejszą wysoką cenę mieszkania. Funkcjonująca od roku 2016 ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, również przyczyniła się do ograniczenia możliwości inwestycyjnych deweloperów.

Nie bez wpływu na wysokie ceny metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego ma sytuacja na rynku pracy. Brakuje ludzi do pracy na budowach, przez co deweloperzy nie mają wystarczających zasobów mocy do realizacji większej ilości inwestycji budowlanych. Równocześnie rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że deweloperzy są zmuszeni do ustalania wyższych cen na nowe mieszkania.

Ceny nowych mieszkań osiągają najwyższe pułapy w historii i całkiem prawdopodobne, że sytuacja ta nie ulegnie zmianie. Należy pamiętać nie tylko o przyczynach powodujących wzrosty cenowe, ale równocześnie mieć na uwadze popyt. Jak podają eksperci z branży budowlanej, obecnie w Polsce do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, brakuje około 3 milionów lokalów. Dodatkowo coraz chętniej i masowo nowe nieruchomości kupują Ukraińcy.

Artykuł przygotowano razem z portalem: https://nowe-nieruchomosci.pl

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*