Urządzasz swoje pierwsze mieszkanie? Przygotuj się na to, że popełnisz przy tym kilka aranżacyjnych błędów. Na szczęście paru z nich można bardzo łatwo uniknąć – wystarczy odrobina wcześniejszego planowania. Zobacz, jakie błędy zdarzają się najczęściej przy aranżacji pierwszego lokum.

Wicie swojego pierwszego gniazdka to bez dwóch zdań niezapomniane przeżycie. Niestety często okazuje się, że brak jakiegokolwiek doświadczenia w projektowaniu wnętrz bywa bolesny w skutkach – nie potrafimy podjąć właściwych decyzji odnośnie materiałów i kolorów, co prowadzi do frustracji i dodatkowych kosztów, gdyż każda nietrafiona próba aranżacyjna słono nas kosztuje. Nie ma nic gorszego niż świadomość, że ze względu na źle dobrany kolor farby konieczne będzie przemalowanie ściany; tym bardziej, że dało się tego łatwo uniknąć – wystarczyło jedynie ciut dłużej się zastanowić. Jakich podstawowych błędów należy się wystrzegać?

Błąd nr 1: bezmyślne kopiowanie gotowych rozwiązań

Przy urządzaniu pierwszego mieszkania bardzo często kierujemy się aranżacjami z magazynów wnętrzarskich. Naturalnie nie ma nic złego w szukaniu tam inspiracji, ale warto pamiętać, że projekty wnętrz pojawiające się w różnorodnych katalogach zwykle nie są zbyt przemyślane pod względem funkcjonalności. Co tu dużo mówić: są zwyczajnie niepraktyczne, bo ich głównym zadaniem jest to, żeby dobrze prezentowały się na zdjęciach.

– Rozwiązań z katalogu lub Pinteresta nie warto przenosić w całości do własnego mieszkania. Takie powielanie gotowych aranżacji zwyczajnie się nie sprawdza, bo to, że coś świetnie wygląda na obrazku, wcale nie oznacza, że będzie pasowało do naszego lokum. Poza tym wnętrze mieszkania powinno oddawać charakter swojego właściciela, jego styl życia oraz pasje – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

dopasowanie do życia
fot. Perfect Space

Błąd nr 2: niedopasowanie do trybu życia

Jesteś singlem lubiącym jeść na mieście? W takim razie raczej nie potrzebujesz jadalni z dużym stołem i zestawu garnków we wszystkich rozmiarach – te przydadzą się osobom, które lubią zapraszać do siebie gości. Generalnie innych rozwiązań potrzebują osoby samotne, innych młode małżeństwa z dziećmi, a jeszcze inaczej urządza się mieszkanie dla osób w podeszłym wieku. Każdy z nas ma nieco inne preferencje i potrzeby – pamiętajmy, żeby wziąć je pod uwagę przy aranżacji pierwszego mieszkania.

wybieranie kolorów
fot. Perfect Space

Błąd nr 3: niepotrzebny pośpiech

Stare przysłowie mówi, że gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy. Porzekadło to ma zastosowanie również w aranżacji wnętrz. Zdaniem Macieja Balcerka urządzanie mieszkania to długotrwały, wymagający cierpliwości proces: – Pośpiech jest niewskazany. Nie warto się spieszyć i podejmować decyzji pod wpływem chwili, bo efekty naszych wyborów będą nam towarzyszyć przez lata. Dlatego lepiej poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie unikatowych elementów wyposażenia niż potem żałować, że zdecydowaliśmy się na jakieś półśrodki. W końcu nie od dziś wiadomo, że pośpiech jest złym doradcą.

styl w łazience
fot. Perfect Space

Błąd nr 4: mieszanie dużej ilości stylów

Przy urządzaniu pierwszego mieszkania łatwo przesadzić z różnorodnością poszczególnych pomieszczeń – powinny być one raczej spójne stylistycznie. Najlepiej zdecydować się na jeden, najbardziej przemawiający do nas styl, który będzie dominował w całym wnętrzu. Zbytnia różnorodność jest niewskazana, bo zwyczajnie bywa przytłaczająca wizualnie. Co za dużo, to niezdrowo.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*