Pragniesz łazienki, która będzie nie tylko funkcjonalna, piękna, ale też bezpieczna? Przede wszystkim zadbaj o zastosowanie odpowiednich produktów, o wysokim współczynniku odporności na wilgoć. Dotyczy to zarówno domowego wyposażenia AGD, jak pralki, suszarki do włosów, grzejniki itp., ale również mniej oczywistych elementów, jak choćby oświetlenie. Produkty oświetleniowe są szczególnie istotne i newralgiczne. Co należy zrobić, żebyśmy zawsze bezpiecznie korzystali z lamp w łazience? Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad.

Strefy bezpieczeństwa w łazience a oświetlenie

Zacznijmy od podstaw, czyli zasad ochrony przeciwporażeniowej. Można w nich znaleźć między innymi podział łazienki na trzy główne strefy bezpieczeństwa, zapewniające spokojne korzystanie z całej przestrzeni, bez obaw o porażenie prądem.

Zalicza się do nich:

  • Strefę 0, czyli przestrzeń wewnątrz wanny lub kabiny prysznicowej. Na tym obszarze dopuszcza się wyłącznie zasilanie z pomocą prądu zmiennego 12 V lub stałego 30 V. W przypadku oświetlenia, są to najczęściej lampy montowane w wannach do hydromasażu, dające światło typowo dekoracyjne. Muszą mieć najwyższą klasę wodoszczelności IPX 7 lub 8.
  • Strefa I, czyli obszar wydzielony przez krawędź prysznica lub wanny aż do wysokości 2,25 metra. Mogą się w nim znajdować przedmioty zasilane napięciem zmiennym 25 V lub stałym 60 V. Nad wanną lub kabiną pojawiają się sufitowe lub ścienne oprawy zadaniowe, rozjaśniające strefę kąpielową. Muszą mieć poziom wodoszczelności nie niższy niż IPX 4.
  • Strefa II, to przestrzeń od krawędzi prysznica lub wanny, rozciągający się na szerokość 60 centymetrów oraz 2,25 metra wysokości. Pojawiają się w niej oprawy oświetleniowe o klasie wodoszczelności nie niższej niż IPX 4, podobnie jak w strefie I.

W pozostałej przestrzeni łazienki można montować inne oprawy oświetleniowe, warto jednak także postawić na lampy o poziomie wodoszczelności nie niższym niż IPX 4, który gwarantuje całkowitą ochronę przed zachlapaniem lub spryskaniem, nawet z natężeniem 10 litrów na minutę. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowników i samej instalacji.

Dlaczego wysoki poziom wodoszczelności lamp w łazience jest niezbędny?

W przypadku lamp łazienkowych, wysoki poziom wodoszczelności chroni przed przypadkowym zachlapaniem oprawy. Jeśli woda dostałaby się do środka, mogłoby to grozić niebezpiecznym dla zdrowia i życia porażeniem prądem.

Oprócz tego, zwarcie w instalacji niekiedy bywa przyczyną skomplikowanych usterek, które udaje się wyeliminować wyłącznie poprzez kosztowny remont łazienki. Dostanie się wody do wnętrza oprawy, przyspiesza także utlenianie poszczególnych metalowych części, a to z kolei prowadzi do szybszego zużywania się wyposażenia łazienkowego.

Najlepsze rodzaje lamp do łazienek

lampy do łazienek
fot. depositphotos.com

Ze względów bezpieczeństwa, w łazienkach najlepiej sprawdzają się oprawy proste, o syntetycznej, zgeometryzowanej obudowie, z małą ilością krawędzi, na których mogłyby się pojawić nieszczelności. Szeroki wybór tego typu źródeł światła oferuje sklep Azzardo.com.pl, w którym zwraca się uwagę nie tylko na piękny wygląd produktów, ale też na bezpieczeństwo ich użytkowania.

W łazienkach powszechnie stosuje się proste i niewielkie oczka wpustowe, które pojawiają się na sufitach, ścianach lub podłogach. Oprócz nich, używa się też lamp sufitowych, w formie plafonów lub produktów wiszących, niekiedy nawet modnych obecnie żyrandoli. Powinny one zawsze znajdować się z dala od źródeł wody.

Piękne lampy i bezpieczne korzystanie z łazienki

Łazienka jest przestrzenią służącą w głównej mierze do domowego relaksu i wykonywania rozmaitych zabiegów pielęgnacyjno-higienicznych. Z tego powodu, musi być skutecznie oświetlona, z pomocą lamp, które równocześnie dobrze wpisują się w całość aranżacji stylistycznej.

Lampy do łazienki muszą być piękne, praktyczne i bezpieczne. Stawiajmy zatem na produkty o wysokiej klasie wodoszczelności oraz kierujmy się normami bezpieczeństwa, zawartymi w przepisach ochrony przeciwporażeniowej. Wówczas przestrzeń łazienkowa będzie zawsze przyjazna dla nas oraz naszych bliskich.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*