Rynek daje nam niemal nieograniczone możliwości aranżowania wnętrz. Meble i dodatki praktycznie w każdym stylu możemy zakupić zarówno w markowych salonach, jak i w sklepach wysyłkowych. To samo tyczy się oświetlenia, które jest jedną z najważniejszych broni w rękach architektów wnętrz. Lampy są elementem niezbędnym, a nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, jak łączenie funkcjonalności z estetyką. Oświetlenie punktowe gwarantuje to bez wątpienia!

Oświetlenie punktowe, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu kierowanie skoncentrowanej wiązki światła w jedną część pomieszczenia, rozświetlając ją jaśniej niż inne. Jest to forma oświetlenia uzupełniającego, jednak dobrze rozlokowane lampy punktowe mogą być nawet jedynym źródłem światła. Minimalizm formy jest u nich atutem. Nie przyciągają nadto uwagi, łatwo je wkomponować, zamontować i utrzymywać w czystości. Eksperci radzą, aby w takich typach lamp kierować się raczej w stronę żarówek typu LED.

Jeśli posiadamy wnętrze, które ma nieregularną bryłę, lub jest zwyczajnie małych rozmiarów, oświetlenie punktowe będzie wręcz idealne. Wielu zakamarków i kątów nie da się oświetlić zwykłą lampą wiszącą czy lampą stojącą. Skierowanie światła, którego źródło jest na suficie, zaoszczędzi nam miejsca i kłopotu.

W kuchni lub jadalni oświetlenie punktowe znane jest jako podwieszone. Nazwa bierze się stąd, że diody lub świetlówki o niewielkich rozmiarach, są gęsto rozlokowane w suficie z karton gipsu. Jest to rzecz bardzo funkcjonalna – w zależności od potrzeb można rozświetlać odpowiednią ilość żarówek w różnych miejscach kuchni lub jadalni. Oszczędzamy energię, gdy światło pali się tylko nad stołem lub blatem, podczas gdy nie korzystamy czynnie z sąsiadujących miejsc. Lampy punktowe w tego typu pomieszczeniach to strzał w dziesiątkę.

fot. materiały nadesłane

Reflektory punktowe dają światło, które poprzez zastosowanie zwierciadła parabolicznego zyskuje kształt stożka. Pozwala to na bardzo precyzyjne skierowanie wiązki światła. W salonach lub korytarzach możemy w ten sposób doświetlić konkretny przedmiot lub kawałek pomieszczenia, tworząc intymny klimat i eksponując to, czym chcemy się pochwalić lub co sprawia nam wiele przyjemności. Na klatkach schodowych i w korytarzach lampy punktowe są nieocenione jeśli chodzi o równomierne doświetlenie powierzchni, z których korzystamy, przemieszczając się po domu.

Lampy punktowe są świetne w kompozycji z innymi źródłami światła. W większych pomieszczeniach nie sposób przecenić jak wiele harmonii wprowadzają. Dobrze jest wyposażyć się w lampy typu reflektor, które doświetlą najdalsze i najtrudniejsze punkty w pokoju. Wówczas lampy punktowe są tylko dodatkiem, który zostaje wykorzystany w wyjątkowych okolicznościach.

Nam szczególnie podoba się lampa punktowa w formie listwy z kilkoma źródłami światła. Wygląda to bardzo estetycznie. Jest to też lampa funkcjonalna, gdyż kieruje każde ze źródeł światła w inną stronę pomieszczenia. Pokój jest równomiernie oświetlony jedną lampą – jest więc tanio i stylowo.

Więcej o wnętrzach znajdziecie na Dom.pl.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*