Lato to czas, kiedy organizowanych jest wiele plenerowych festiwali. Ponieważ harmonogram imprezy jest dokładnie zaplanowany, konieczne jest przygotowanie wszystkiego od strony technicznej na czas. Zatem budowa sceny, czy montaż nagłośnienia musi przebiegać szybko, sprawnie i bezpiecznie. Nieodzowne będzie tu wykorzystanie sprzętu ułatwiającego prace na wysokości, takiego jak podesty ruchome. Warto więc zastanowić się, jak wygląda organizacja koncertów plenerowych krok po kroku.

Pozwolenie na organizację koncertu plenerowego

Organizacja imprezy w plenerze rządzi się swoimi prawami. Otóż konieczne jest uzyskanie pozwolenia od organów administracyjnych w danym mieście. Należy zatem skierować odpowiedni wniosek do urzędu miasta, gminu lub wójta wraz ze wszystkimi załącznikami, w których będzie znajdował się plan koncertu, sposób jego finansowania, a także opisanie wymogów bezpieczeństwa. Trzeba tutaj pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, że rozpatrywanie takich wniosków nie jest procesem krótkotrwałym dlatego należy wykonać to z wyprzedzeniem.

Bukowanie artystów, marketing i patronat medialny

Kiedy już mamy pozwolenie to możemy przystąpić do drugiego punktu, czyli bukowania artystów na koncert plenerowy. Należy skontaktować się w tym celu z managementem artystów odpowiednio wcześnie, gdyż najpopularniejsze gwiazdy mają zaplanowane trasy koncertowe nawet rok wcześniej. Należy także zapewnić muzykom odpowiedni backline oraz warunki techniczne, które opisane są w riderze. Tutaj kluczowe znaczenie ma pozyskanie środków finansowych, aby móc zorganizować cały koncert. Możliwości jest stosunkowo dużo. Można uzyskać sponsorów, mecenasów prywatnych, a także złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wsparcie finansowe. Oczywiście również należy dokonać tego odpowiednio wcześnie. Znalezienie sponsorów zwykle nie stanowi problemu, wszak to doskonała forma promocji firmy. Korzyści są tu obustronne, a na koncercie plenerowym mogą być rozdawane gadżety reklamowe z logo sponsora. Takie wsparcie buduje również prestiż przedsiębiorstwa w oczach potencjalnych klientów. Koncert plenerowy należy również odpowiednio wypromować w mediach, aby bilety sprzedały się odpowiednio wcześnie. Rzecz jasna można pewną pulę biletów zabezpieczyć i oferować kilka dni przed koncertem lub w dniu koncertu, co zwiększa jeszcze zainteresowanie. Warto, aby organizatorzy wzięli udział w promocji wydarzenia w lokalnym radiu i prasie. Przy dużym budżecie można również postarać się o reklamy telewizyjne i w Internecie.

Budowanie sceny i montaż nagłośnienia w bezpiecznych warunkach

Kiedy wszystko pod względem organizacyjnym dopięte jest na ostatni guzik, można przejść do bezpośrednich przygotowań technicznych, czyli montażu sceny i nagłośnienia. Często scena składa się z wielu kondygnacji, dlatego niezbędny jest tu sprzęt przeznaczony do pracy na wysokości. Podest ruchomy o odpowiednio dużej platformie roboczej i wysięgu pozwala również na montaż nagłośnienia. Dzięki takiemu sprzętowi praca wykonywana jest szybko i w bezpiecznych warunkach. W przypadku koncertów plenerowych niezbędny jest również montaż telebimów. Tutaj również przydadzą się niezawodne podesty ruchome bozer.pl.

Zapewnienie bezpieczeństwa, czyli zatrudnienie ochrony

Odpowiednio wcześnie należy pomyśleć o zapewnieniu bezpieczeństwa artystom, jak i uczestnikom koncertu plenerowego. Zatem należy zatrudnić firmę ochroniarską, która posiada licencję i doświadczenie w ochranianiu imprez plenerowych. Na podstawie przedstawionych planów, konieczne jest zapewnienie dróg ewakuacji, a także ochrony przeciwpożarowej. Ochrona może dotyczyć również zabezpieczenia materiałów budowlanych przed kradzieżą. Oczywiście do budowy sceny należy zaangażować doświadczoną ekipę. To samo tyczy się zatrudnienia dźwiękowców, zapewniających słyszalność występu artystów zarówno pod sceną, jak i w znacznej odległości od niej.

Organizacja koncertów w plenerze nie jest przedsięwzięciem łatwym. Jest niezwykle czasochłonna i wymagająca. Należy pamiętać o spełnieniu wszystkich warunków formalnych i uzyskaniu odpowiednich pozwoleń. Zawsze można skorzystać z pomocy firm eventowych, czyli profesjonalistów zajmujących się tym od wielu lat.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*