Większość podłóg z drewna jest klejona do podłoża. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale jednocześnie może sprawić, że podłoga będzie wydawać głuche stukanie. Jak tego uniknąć?

Podłoga drewniana przyklejona do podłoża zazwyczaj jest mocowana do płyty OSB lub bezpośrednio do wylewki. W tym drugim przypadku istnieje ryzyko, że między deskami podłogi, a podłożem pozostaną puste przestrzenie. W naturalny sposób takie przestrzenie spowodują, że uderzeniu w podłogę będzie towarzyszyć charakterystyczny, głuchy odgłos. Warto pamiętać, że takie odgłosy z podłogi drewnianej są w takim przypadku naturalną konsekwencją nierówności podłoża. Z tego powodu najlepszym sposobem na zapobieganie takiemu problemowi jest zadbanie o właściwe wykonanie wylewki.

Jak uniknąć nierówności wylewki?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Jakość wykonania tego elementu będzie zależała od firmy odpowiedzialnej za to zadanie lub od dewelopera. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że wylewka nie zawsze będzie wykonana w idealny sposób. Warto również pamiętać, że jeśli firma przygotuje taki element w nieprawidłowy sposób, zawsze można dochodzić swoich praw, ponieważ będzie ona zobowiązana do naniesienia poprawek. Warto próbować także po odebraniu budynku i zakończeniu budowy, chociaż w takim przypadku wyegzekwowanie odpowiednich poprawek może być stosunkowo trudnym zadaniem.

Jakość wykonania wylewki można sprawdzić w bardzo prosty sposób. Robi się to przy pomocy poziomicy. Wystarczy przyłożyć ją płasko do powierzchni wylewki, żeby zobaczyć, czy pojawiają się jakieś prześwity. Jeśli prześwity mają powyżej 4 milimetrów wylewkę trzeba poprawić. Nierówności o wielkości 2-3 milimetrów również mogą okazać się problematyczne w czasie klejenia podłogi, jednak jednak w niektórych przypadkach będzie możliwe ich wyrównanie.

Jak przykleić podłogę, żeby uniknąć odgłosów?

Podłoga drewniana zawsze powinna być przyklejona przez dobrego fachowca. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste zadanie. Klejenie podłogi będzie wymagało przede wszystkim wybrania właściwego kleju. Warto pamiętać, że na tym etapie również możliwe jest zniwelowanie części mniejszych nierówności, które również odpowiadają za odgłosy z podłogi drewnianej. Jednocześnie nie należy tego robić za wszelką cenę – ważniejsze jest trwałe przymocowanie desek podłogowych.

Zmniejszenie odgłosów jest możliwe do osiągnięcia przed wszystkim dzięki wykorzystaniu odpowiedniego kleju, który charakteryzuje się stosunkowo małą elastycznością. Takie właściwości posiadają między innymi tak zwane kleje dwuskładnikowe. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wykorzystanie takich preparatów nie zawsze jest wskazane. W niektórych przypadkach wybór niewłaściwego kleju może prowadzić do odklejania się podłogi, dlatego w takich kwestiach wybór najlepiej powierzyć fachowcowi.

Trudniej zlikwidować odgłosy z podłogi drewnianej w przypadku wykorzystywania klejów, które są bardziej elastyczne. Problemy sprawiają tak zwane kleje silanowe. Są one na tyle elastyczne, że po nałożeniu będą tworzyć włosy klejowe, łączące deskę z podłożem. Oznacza to, że praktycznie zawsze w przypadku korzystania z takiego kleju dojdzie do powstania pustej przestrzeni, która spowoduje charakterystyczne odgłosy z podłogi drewnianej.

Wybór kleju silanowego jest jednak w niektórych przypadkach konieczny w celu odpowiedniego zabezpieczenia podłogi przed odklejaniem się do wylewki. Warto wiedzieć, że na odklejanie narażone są bardziej podłogi wykonane z szerokich desek. Przyczyna takiej sytuacji jest bardzo prosta – szersza deska jest bardziej narażona na odkształcenia niż wąska, dlatego musi być przymocowana do wylewki w bardziej elastyczny sposób.

Trzeba również pamiętać, że pozostawienie wolnych przestrzeni między deskami podłogi, a wylewką, nie oznacza, że podłoga została źle przyklejona. Wręcz przeciwnie – w niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest niezbędne, żeby zapewnić odpowiednią elastyczność wiązania podłogi z podłożem. Dlatego w takim przypadku odgłosy dochodzące z podłogi drewnianej nie oznaczają niczego niepokojącego. Zgodnie z normami dopuszcza się nawet 40 procent wolnej przestrzeni między podłogą, wylewką.

Deski podłogowe
fot. materiały nadesłane

O czym warto pamiętać?

Jak widać można wykorzystać różne sposoby, aby zapobiec powstawaniu odgłosów. Warto pamięć o tym, żeby:

  • sprawdzić wykonanie wylewki i wielkość nierówności,
  • zwrócić uwagę na szerokość desek w czasie wybierania podłogi,
  • powierzyć klejenie podłogi dobremu fachowcowi, który dobierze właściwy klej.

Wszystkie rozwiązania tego typu wydają się dosyć proste do zastosowania, jednocześnie w praktyce często można zapomnieć o istotnych szczegółach. W końcu w czasie budowy i wykończenia domu zazwyczaj ma się mnóstwo różnych spraw na głównie, zwrócenie uwagi na wszystkie szczegóły jest bardzo trudne. Trzeba pamiętać, że po przyklejeniu podłogi drewnianej, trudno będzie pozbyć się charakterystycznych odgłosów, dlatego lepiej pomyśleć o tym wcześniej, kiedy możliwe jest zastosowanie różnych skutecznych rozwiązań.

Autor artykułu
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz podłogi drewniane: http://www.artcorestudio.pl/podlogi-drewniane
Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*