Izolacje natryskowe pianką poliuretanową są obecnie bardzo popularną metodą ocieplania poddaszy. Wszystko dlatego, że prace wykonuje się szybko (pianka PUR jest gotowa po kilkunastu minutach od aplikacji), a już po upływie doby można prowadzić dalsze prace wykończeniowe. Jednak aby pianka spełniała swoje zadanie przez długi czas, przed zastosowaniem tego rodzaju izolacji poddasze należy odpowiednio przygotować.

Prace przygotowujące pod ocieplenie pianką PUR

Pianka PUR to nowoczesny materiał izolacyjny o właściwościach lepszych niż popularny styropian. Do ocieplenia (albo docieplenia) poddasza, stosuje się piankę otwartokomórkową. Trzeba zaznaczyć, że izolację natryskową pianką PUR powinna przeprowadzać fachowa firma, ponieważ do prac niezbędne są odzież ochronna i odpowiednie narzędzia (m.in. sprężarka i pistolet). Na początku najważniejsze jest jednak należyte przygotowanie poddasza. Tego rodzaju prace ułatwią bowiem późniejszy natrysk pianki oraz przebieg kolejnych etapów budowy. Należyte zaplanowanie działań sprawi też, że późniejsze roboty nie spowodują naruszenia powłoki izolacyjnej. Warto wiedzieć, że pianka PUR cechuje się dobrą przyczepnością do większości rodzajów podłoża jakie stosuje się na poszycie dachu. Tak więc z powodzeniem można ją nanosić na:

  • deskowanie,
  • płyty OSB,
  • blachę,
  • membrany i folie dachowe.

Istotne jest jedynie to, by podłoże było stabilne, ciągłe oraz czyste.

Ocieplenie poddasza – jak je przygotować?

Piana poliuretanowa powinna być aplikowana dopiero wtedy, gdy w warstwie dachowej zostaną wykonane takie elementy jak wentylacje i kominki. Przed piankowaniem powinno się także zainstalować takie elementy jak kable i przewody. Niezwykle ważnym etapem przygotowań jest zamontowanie wieszaków (albo kotew) pod stelaże dla płyt kartonowo-gipsowych. Tego rodzaju elementy mocujące do profili przytwierdza się do krokiew. Zostaną one pokryte pianką, ale później da się ją z nich łatwo usunąć, aby bez problemu zainstalować profile, a następnie płyty gipsowo-kartonowe. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, gdyż montowanie wieszaków po zaaplikowaniu pianki, mogłoby zniweczyć efekt całej izolacji i stałaby się ona po prostu nieszczelna. Natomiast same stelaże należy montować już po aplikacji piany poliuretanowej. W przeciwnym razie prace będą utrudnione (szczególnie w trudno dostępnych miejscach) i wpłynie to tez negatywnie na estetykę wykonania izolacji (może ona wtedy nie być równomierna). Kolejnym etapem przygotowań musi być zabezpieczenie okien połaciowych. Trzeba wykonać przy nich wnęki z płyt kartonowo-gipsowych, a szyby zabezpieczyć dokładnie folią (tak, by nie dostała się pod nią pianka). Obróbka okna płytą płytą gipsowo-kartonową pozwoli potem na bezproblemowy natrysk pianki i pozwoli uniknąć późniejszego doszczelniania z pianek montażowych. Natomiast folia posłuży także do zabezpieczenia innych elementów, które są pokryte materiałami wykończeniowymi (wylewek, tynków).

O co jeszcze należy zadbać przed wykonaniem izolacji pianką PUR?

Natrysk pianką PUR najlepiej zaplanować jako etap przed samym wykończeniem wnętrz, po wykonaniu posadzek i tynków. Wtedy konstrukcja całego budynku jest już sucha, a więc posiada w większości przypadków optymalną temperaturę. Jednak niekiedy konieczne staje się osuszanie (zazwyczaj wtedy, kiedy inwestorowi zależy na przyśpieszeniu prac). Tak jak wspomniane było wcześniej, oprócz zabezpieczania elementów wykończeniowych, należy zadbać także o to, by samo podłoże pod piankę było stabilne, nie miało żadnych nieczystości i szczelin. Zadbanie o ciągłość oczyszczonych powierzchni może opierać się na zastosowaniu taśmy na łączeniach membran. Tam gdzie pianka PUR będzie łączyć się z izolacją elewacyjną, natrysk będzie wykonywany bezpośrednio na płyty styropianowe. Kiedy zaś izolacja elewacji nie została jeszcze wykonana, to należy wykonać połączenie przy murłacie odpowiednio dociętą płytą styropianu. Warto je też zabezpieczyć pianką niskoprężną. Ostatnim etapem przygotowań do ocieplania poddasza natryskiem z pianki będzie usunięcie z miejsca prac zbędnych przedmiotów i narzędzi. Na tak przygotowane poddasze można zaprosić profesjonalną firmę, która wykona ocieplenie pianką PUR.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Izolmax

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*