Ocieplenie budynku ma wpływ zarówno na komfort jego użytkowania, jak i na zasobność portfela osób, które z niego korzystają. Jeżeli budynek nie będzie dobrze ocieplony, rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Różnica ta może wynosić nawet do 60%. Termoizolacja domu działa podobnie jak u człowieka – ciepło ucieka głównie od góry. Tym razem skupimy się na ociepleniu dachu – najwyżej położonej części budynku.

Co wpływa na wybór pianki poliuretanowej w przypadku ocieplania dachu?

Pianka poliuretanowa dobrze nadaje się do ocieplania tej właśnie części budynku z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że można ją wykorzystać na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku – mają bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną. Pianki poliuretanowe używa się do uszczelniania i wykonywania całych izolacji. Od wewnątrz, w szczególności na podkład pracujący i więźbę dachową, stosujemy piankę otwartokomórkową, natomiast zamkniętą komórkę możemy stosować od wewnątrz i na zewnątrz.

Na przykład – do ocieplenia więźby dachowej drewnianej i dachu stromego możemy zastosować alternatywnie: otwartą komórkę od wewnątrz, w przestrzeni krokwi, natomiast zamkniętą komórkę od zewnątrz połaci dachowej – na deskowanie.

Co sprawia, że pianki poliuretanowe stają się tak popularnym materiałem m.in. do ocieplenia dachu płaskiego? Przede wszystkim ich niski współczynnik przewodności cieplnej, możliwość zastosowania na skomplikowanych powierzchniach oraz czas wykonania. Pianka poliuretanowa posiada znakomitą przyczepność do większości spotykanych powierzchni, takich jak: stal, drewno, plastik, papa czy beton. Dzięki temu, że są gęste, a przy tym elastyczne, mogą być stosowane w niskich temperaturach.

Pianka PUR – inwestycja na lata

Ocieplanie dachu pianką jest jak lokata długoterminowa. Początkowo koszt ten może wydawać się wyższy niż przy wykorzystaniu alternatywnych sposobów ocieplenia, jednak biorąc pod uwagę zwrot z inwestycji – w postaci niższych rachunków i trwałości – jest on opłacalny. Solidnie wykonana izolacja z pianki poliuretanowej będzie trwała, szczelna, odporna na czynniki zewnętrzne (wymaga jedynie zabezpieczenia powierzchni eksponowanych na promieniowanie UV farbą) i bardzo ciepła.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór materiału do jego przeznaczenia. Piana otwartokomórkowa jest półsztywna i wysokoparoprzepuszczalna, dzięki czemu świetnie współpracuje z podkładem drewnianym. Natomiast zamkniętokomórkowa, za sprawą sztywnej struktury, dużej wytrzymałości na nacisk i nienasiąkliwości nadaje się do stosowania na konstrukcje masywne, może pracować w środowisku o znacznej wilgotności. Doświadczony fachowiec jest w stanie doradzić jaki produkt zastosować.

Ocieplanie dachu pianką

Decydując się na ocieplenie dachu pianką poliuretanową, należy wziąć pod uwagę kilka warunków. Przede wszystkim warto kupić materiał u sprawdzonego producenta pianki z wieloletnim doświadczeniem. Mamy wówczas pewność, że materiały, które proponuje, są dobrej jakości. Oprócz tego dobrze jest zaangażować do prac osoby dobrze wyszkolone, posiadające doświadczenie w kładzeniu tego typu izolacji.

W przypadku ocieplania dachu ważne są czynniki zewnętrzne – nie można decydować się na wykonywanie prac, kiedy panuje wilgoć lub temperatury są zbyt niskie lub wysokie. Dobrze położona pianka poliuretanowa zaowocuje szczelną, ciepłą i niezawodną izolacją na lata. A nam nie będzie przybywać siwych włosów od nawału nieprzewidzianych komplikacji wynikających ze złego ocieplenia lub nieszczelnego dachu.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*