Pomimo tego, że dym z kominków zanieczyszcza powietrze, wiele osób wciąż marzy o prawdziwym ogniu i trzaskających polanach we własnym salonie. Nie ma się co dziwić, bo od wieków kominki świetnie ogrzewają pomieszczenia i są wspaniałym elementem dekoracyjnym. Wokół nich miło jest posiedzieć w jesienne i zimowe wieczory ze szklaneczką gorącej herbaty. Jakie obudowy cieszą się największa popularnością i jaki kamień na obudowę wybrać?

Wykończenie kominka kamieniem, to chyba najpopularniejsze wykorzystanie tego surowca, jako elementu dekoracyjnego w pomieszczeniach mieszkalnych. W końcu to kamień od wieków zabezpieczał domy przed niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się ognia.

Powszechnie wiadomo, że to materiał niepalny, o dużej trwałości. Marmur czy granit to surowce odporne na uszkodzenia, zarysowania, a do tego niezwykle łatwo utrzymać je w czystości. Dziś jednak kamień ceni się także ze względu na jego niesamowite walory dekoracyjne.

Efekty według różnych założeń

Nowoczesna obróbka granitu czy marmuru pozwala na uzyskanie zarówno dużych elementów, jak i tych zupełnie niewielkich. Zatem architekci wnętrz mogą naprawdę poszaleć. Można przygotowywać elementy, które będą idealnym uzupełnieniem wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, włącznie z tym najbardziej spektakularnym – pałacowym. Bez problemu można też wykonać ogromne tafle marmuru czy granitu, które wpiszą się swoim charakterem we wnętrza minimalistyczne i industrialne.

Ogromną popularnością cieszą się tak zwane obudowy portalowe, których design został zaczerpnięty z klasyki. Klasyczna, górna półka, gzymsy i pilastry zachwycają dzisiaj tak, jak wieki temu. Elementy te wykonuje się ze stosunkowo niewielkich bloków kamienia.

Z marmuru, piaskowca lub nawet surowego kamienia, takiego który znaleźć można na polu, wykonuje się obudowy rustykalne, które często można spotkać w domach utrzymanych w wiejskim lub dworkowym stylu, rodem z filmu „Noce i dnie”.

Najczęściej nowoczesne obudowy kominków projektowane są jako połączenie różnych rodzajów kamienia, ba… różnych materiałów. Stąd niejednokrotnie zadziwia nas i uwodzi połączenie marmuru ze szkłem, czy granitu ze stalą nierdzewną. Trzeba przyznać, że wyobraźnia projektantów w tym zakresie jest naprawdę nieograniczona.

Jaki kamień wybierać na obudowę?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Najpierw trzeba zdecydować, jaki charakter ma mieć dane wnętrze. Rozpatrując tylko dwa rodzaje kamienia: marmur i granit, decyzja już nie jest łatwa. Marmur wydaje się być kamieniem najbardziej popularnym.

Cenione jest jego bogactwo kolorów i faktur. Choć jest on nieco chłodny w odbiorze, to ciągle pozostaje oznaką luksusu, a wiele osób lubi się nim otaczać.

Trzeba jednak pamiętać, że marmur stosunkowo łatwo poplamić. Jego powierzchnia bardzo często matowieje. Niezbędne jest więc zabezpieczenie powierzchni marmurowych środkiem impregnującym.

Z kolei granit nie jest tak podatny na odbarwienia. I choć także zachwyca swoimi barwami, to zdecydowanie rzadziej jest wybierany, jako obudowa kominka. Trudno powiedzieć, dlaczego tak się dzieje.

Polerowane płyty granitowe robią niezwykłe wrażenie i trzeba przyznać, że znacznie lepiej wpisują się we wnętrza utrzymane w nowoczesnym stylu minimalistycznym, niż te, w których dominuje klasyka.

Wybór kamienia najlepiej jednak skonsultować z fachowcami, których można znaleźć chociażby na stronie www.granmal.eu. Warto zwrócić się do nich z gotową wizją swojego kominka, bo wówczas można precyzyjnie określić rodzaj materiału, który najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*