Rozwój technologii sprawia, że dostępnych jest wiele nowych materiałów i urządzeń o właściwościach dotąd niespotykanych w budownictwie. Obecnie często stosuje się do stworzenia fundamentów bloczki betonowe, które znacznie skracają czas wznoszenia budynku, w porównaniu do wylewania tradycyjnych ław fundamentowych.

W nowych domach inwestorzy decydują się też niejednokrotnie na zastosowanie betonowych płyt zamiast tradycyjnej wylewki, umieszczając w nich od razu przyłącza wszelkich niezbędnych instalacji i ogrzewanie podłogowe. Do przydatnych urządzeń, cieszących się coraz większym powodzeniem, należą również rekuperatory (kliknij), stosowane wraz z wentylacją mechaniczną. Umożliwiają one odzyskanie ciepła z „zużytego” powietrza i jego ponowne wykorzystanie do ogrzania domu, co pozwala ograniczyć koszty, zwłaszcza w dalszej perspektywie.

Zalety rekuperacji

Zastosowanie tej technologii sprawia, że do powierzchni mieszkalnych dostarczane jest świeże powietrze zewnętrzne – z mniejszą zawartością CO2 i wszelkich innych niepożądanych substancji, bez konieczności wietrzenia budynku. Dzięki temu można znacznie obniżyć wydatki ponoszone na ogrzewanie, ponieważ nie wyziębia się wnętrza zimą, gdy temperatury na zewnątrz sięgają kilkunastu bądź nawet kilkudziesięciu stopni poniżej zera.

Odzyskiwanie ciepła (kliknij) jest jednak skuteczne jedynie wtedy, gdy cała instalacja jest odpowiednio zaizolowana. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której powietrze docierające do pomieszczeń traci temperaturę „po drodze”, a więc w kanałach wentylacyjnych. W lecie dużą korzyścią, jaką odnotowują właściciele domów wyposażonych w taki system, jest brak owadów, bowiem skuteczną wymianę powietrza zapewnia system wentylacji mechanicznej – okna mogą pozostać zamknięte, a w domu ani przez chwilę nie będzie duszno.

Gdzie można wykorzystywać wymienniki ciepła?

Stosowanie rekuperatorów staje się coraz popularniejsze zarówno w budynkach należących do firm i instytucji, jak i w domach prywatnych. Wykorzystanie ich podczas projektowania np. piekarni może przynieść wiele korzyści, ze względu na wysokie temperatury występujące w procesie produkcyjnym. Dzięki temu znacznie obniży się wysokość rachunków, a inwestycja w szybkim czasie zacznie przynosić zysk (po wyrównaniu kosztów, poniesionych na instalację droższą od tradycyjnej). Dodatkowym atutem jest chociażby rzadsza zapadalność pracowników na choroby związane z układem oddechowym oraz możliwość starania się o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Rekuperatory – oraz cała związana z nimi centrala i jej najważniejszy element, wymienniki ciepła (kliknij) – w budynkach prywatnych są obowiązkową pozycją, jeżeli celem inwestora jest stworzenie tzw. domu pasywnego. Wymaga on minimalnego zużycia energii, co pozwala wyeliminować tradycyjny system grzewczy, generujący znaczne koszty. Tego typu technologiom towarzyszą często panele fotowoltaiczne, pomagające uzyskać prąd z promieni słonecznych.

Czego nie zapewnia klimatyzacja ani ogrzewanie?

Czystość powietrza we wnętrzach, w których ma miejsce odzyskiwanie ciepła, nie jest możliwa do osiągnięcia w pomieszczeniach wyposażonych w klimatyzatory bądź tradycyjne ogrzewanie. Jest to doskonała technologia dla wszystkich tych, którzy borykają się ze schorzeniami układu oddechowego, cierpią na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli itp. Ze względu na to, że ten rodzaj wentylacji nie wymaga otwierania okien, wyposażony w nią dom wolny jest od kurzu, pyłów, hałasu i owadów.

Czy wymienniki ciepła są opłacalną inwestycją?

Odpowiedzią na to pytanie niech będą rosnące ceny gazu, który w wielu domach służy za podstawowe paliwo do centralnego ogrzewania. Ciężko precyzyjnie przewidzieć tempo, w jakim będą się one zmieniać, jednak trend wzrostowy jest niemal pewny. Rekuperacja to zmniejszenie kosztów ogrzewania i większy komfort domowników, którzy będą mieć zapewniony nieustanny dostęp do świeżego powietrza. Pozwoli to dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*