Nazwa Hongkong oznacza dosłownie „pachnący port”. Było i jest to terytorium, które ma łączyć kulturę azjatycką z kulturą zachodnią. Przez 150 lat rządów Anglików Hongkong stał się potęgą gospodarczą i ekonomiczną. Na szczęście od momentu powrotu Hongkongu do Chin nic w tym względzie się nie zmieniło.

Jeśli kogokolwiek zapytamy o architekturę tego niezwykłego miejsca, to większość będzie ją kojarzyła z nowoczesnymi wieżowcami o nieprawdopodobnych kształtach. Trochę jest w tym prawdy. Miejsc pod zabudowę jest tu bardzo mało, więc wykorzystuje się każdy skrawek ziemi, czasami burząc to, co zdaje się już przestarzałe. W dodatku mimo ogromnej gęstości zaludnienia znajdziemy tu wiele terenów zielonych – lasów i parków.

Tam, gdzie jest to możliwe stawia się nowe budynki, tak zaprojektowane, by mogły pomieścić jak największą ilość osób. Nic więc dziwnego, że trudno tu spotkać budynki stare, które świadczą o dawnej kulturze i historii tego niezwykłego miejsca. Wydawałoby się, że w takim miejscu nastawionym na nowoczesność nie ma ludzi, którzy myśleliby o historii. Tymczasem, kiedy powstał projekt wyburzenia dawnych portów, spotkał się on z ogromnym sprzeciwem miejscowej ludności. Niestety, niewiele jest budynków w dawnym kolonialnym stylu. Szacuje się, że ocalało ich około stu.

Do jednych z najbardziej popularnych należy Niebieski Domek, pochodzący z lat dwudziestych ubiegłego wielu. Drewniany obiekt z przestrzennymi werandami był tak zaprojektowany, by nawet w najbardziej upalne dni dawać wytchnienie od upałów. Jest doskonałym połączeniem architektury zachodniej i chińskiej. Dawniej znajdował się tu szpital, obecnie są mieszkania. Chociaż jest pozbawiony podstawowych wygód, stanowi pewną oazę dawnego świata w miejscu, które ma prawdziwą obsesję na punkcie nowoczesności.

Bo tak naprawdę Hongkong to przede wszystkim super nowoczesne budynki, zaprojektowane przez najbardziej znanych światowych architektów. Jednym z najbardziej znanych jest wieżowiec Bank of China, przypominjący swoim kształtem szklany tasak. Był to pierwszy tak wysoki budynek, który powstał poza Stanami Zjednoczonymi. Swoim wyglądem wywołał wiele słów krytyki, gdyż nie jest zgodny z zasadami feng shui powszechnie obowiązującymi w budownictwie azjatyckim. Hong Kong to miasto, które codziennie przyjmuje tysiące turystów, nic więc dziwnego, że jest tu mnóstwo nowoczesnych hoteli.

Do jednych z najciekawszych należy hotel Indigo, znany przede wszystkim z futurystycznego basenu, który nie tylko mieści się na jednej z najwyższych kondygnacji, ale wystaje poza obręb budynku. Odważni mogą zażywać kąpieli, spoglądając na leżącą 29 pięter niżej ulicę. Dodatkowym atutem hotelu jest przemyślany układ zewnętrznych paneli, zacieniających hotelowe wnętrza. Architektura Hong Kongu czerpie jednocześnie z tradycji, ale otwiera się też na wszelkie nowiny techniczne. Powstają tam budynki, ograniczone jedynie wyobraźnią architekta. Jest to jedno z miast, które ma wprost nieograniczone fundusze na tworzenie budynków, które zachwycają urodą, nowoczesnością i futurystyczną wręcz technologią.

Za cenne wskazówki dziękujemy redakcji Światowe-Budowle.pl.

Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*