W budownictwie oraz w przemyśle często zastosowanie mają nitonakrętki, które służą do wykonywania połączeń nitowych. Dlatego warto wiedzieć, co to dokładnie jest i jakie wyróżnia się rodzaje nitonakrętek.

Co to jest nitonakrętka?

Nitonakrętka jest to rodzaj tulejki, inaczej nitu rurkowego, które posiada gwintowaną wewnętrznie część. To sprawia, że możliwe jest łączenie cienkościennych elementów (np. cienkiej blachy), w których nie ma możliwości nagwintowania otworu.

Nitonakrętki składają się z trzech części: gwintowanej, niegwintowanej cienkościennej oraz kołnierza. Aby to sobie zobrazować, można przejrzeć przykłady nitonakrętek na http://incop.pl/c13,nitonakretki.

A jak wygląda praca z użyciem nitonakrętek? To dość proste. Należy wkręcić nagwintowany trzpień od strony kołnierza, po czym osadzić w wykonanym otworze nitonakrętkę. Następnie należy docisnąć ją przez kołnierz do materiału oraz wykonać tzw. spęczenie. Na końcu wystarczy usunąć trzpień. A kiedy wymagana jest duża szczelność, należy zastosować w nitonakrętkę posiadającą dodatkową uszczelkę pod kołnierzem.

Wady i zalety stosowania nitonakrętek

Nitonakrętki często wykorzystywane są podczas budowy. Ich największą zaletą jest błyskawiczny montaż, który w stosunkowo prosty sposób można zautomatyzować. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Przede wszystkim montaż nitonakrętek najczęściej wymaga użycia specjalnych zaciskarek, co generuje dodatkowe koszty. Możliwe jest również występowanie korozji elektrochemicznej na tym elemencie łącznym, a także zerwanie lub poluzowanie nitonakrętek. Problematyczny może okazać się również ich osadzanie w powierzchni walcowej.

Nitonakrętki ze stali ocynkowanej, aluminium lub ze stali nierdzewnej

Nitonakrętki dzieli się głównie ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Do grupy najbardziej wytrzymałych i odpornych na oddziaływanie czynników zewnętrznych należą nitonakrętki ze stali nierdzewnej. Natomiast aluminiowe, dzięki swojej elastyczności, są dużo prostsze w montażu. Możliwy jest zakup nitonakrętek kwasoodpornych.

Rozmiary nitonakrętek, kształt kołnierza oraz rodzaj zakończenia

Nitonakrętki wyodrębnia się również ze względu na rozmiar, który określany jest za pomocą skali oznaczonej od M3 do M12.

Rodzaje nitonakrętek są zależne także od wyglądu kołnierza. Dostępne są nitonakrętki z kołnierzem cienkim, gruby oraz wpuszczanym. Kołnierz może być również cylindryczny, stożkowy oraz uniwersalny (tzw. mini stożek, dzięki któremu nie jest konieczne fazowanie otworu, ponieważ uzyskuje się efekt gładkiej powierzchni).

Różne zastosowanie będą mieć też nitonakrętki gładkie, radełkowane oraz sześciokątne. Kształt sześciokątny sprawia, że minimalizowane jest ryzyko przekręcania się nitonakrętek w materiale. Natomiast nitonakrętki radełkowane charakteryzują się dobrą przyczepnością do materiału.

Ostatnim aspektem, na który należy zwrócić uwagę określając rodzaje nitonakrętek, jest rodzaj zakończenia. Wyróżnia się nitonakrętki zamknięte (określane szczelnymi) oraz otwarte (przelotowe).

Nitonakrętki umożliwiają łączenie dwóch elementów na zasadzie nitowania, co sprawia, że często są wykorzystywane w budownictwie i w przemyśle. Zdarza się również, że jest konieczne ich zastosowanie podczas prac remontowych czy majsterkowania, dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele dają możliwości.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*