Beton od lat zalicza się do najpopularniejszych materiałów konstrukcyjnych. Wysoka odporność na przeciążenia i upływ czasu przy stosunkowo niskich kosztach to najważniejsze atuty znanej od lat technologii. Jednak dziś, kiedy w budownictwie i aranżacji przestrzennej chętnie sięga się po wzorce sprzed lat, beton stosuje się jako element dekoracyjny. To, co dawniej wyróżniało surowe hale fabryczne, dziś jest świetnym pomysłem na przestrzeń mieszkalną i użytkową.

Beton architektoniczny

Chociaż betonowe przestrzenie spotyka się przede wszystkim w zaaranżowanych na nowo starych halach fabrycznych i zakładach rzemieślniczych, to także w nowoczesnym budownictwie warto wybrać surowe, minimalistyczne i jednocześnie stylowe rozwiązanie, jakim jest beton architektoniczny. Specjalnie przygotowane mieszanki zapewniają doskonały efekt wizualny przy odpowiedniej trwałości. Atutem jest szeroka gama kolorystyczna, obejmująca przede wszystkim odcienie szarości (od kolorów zbliżonych do bieli, poprzez ciemnoszary, aż do antracytu). Spotyka się także modele łączące kilka odcieni.

Montaż

Jako spoiwa łączące beton architektoniczny z podłożem stosuje się kleje do płytek ceramicznych i kleje do betonu. Do mocowania płyt w jasnych odcieniach zaleca się korzystanie z przezroczystych bądź białych klejów do kamienia lub marmuru. Ze względu na dużą masę wyrobów z betonu architektonicznego, zaleca się używanie zapraw o podwyższonej przyczepności i o zmniejszonym spływie. Przygotowanie ściany to zastosowanie gruntu zwiększającego przyczepność, po wcześniejszym odtłuszczeniu i usunięciu pozostałości farb, tapet czy gładzi szpachlowych. Niekiedy też spotyka się płyty z betonu architektonicznego przystosowane do mocowania za pomocą wkrętów. Znaczna masa elementów z betonu architektonicznego poprawia komfort akustyczny, izolując przed przenikaniem dźwięków z sąsiednich pomieszczeń, jednocześnie zaś wymaga montażu do podłoży o odpowiedniej nośności (pojedyncza płyta zazwyczaj waży od 10 do 50 kg).

Do salonu, kuchni i łazienki

Beton architektoniczny szczególnie pasuje do minimalistycznych przestrzeni. Materiał może być stosowany nie tylko jako ścienna dekoracja, ale także może zastępować meble, umywalki, stopnie schodów, blaty łazienkowe i kuchenne oraz dekory. Oczywiście specjalnie przygotowane mieszanki sprawiają, że gotowe wyroby i powierzchnie nie pylą, są odporne na ścieranie oraz wyróżniają się niewielką nasiąkliwością. Więcej o zaletach technologii można dowiedzieć się ze strony czołowego producenta wyrobów betonowych i cementu Cemex.pl.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*