Dach narażony jest na szereg uszkodzeń, które trzeba bezzwłocznie wyeliminować. W tym artykule podpowiadamy, jakie najczęściej uszczerbki przytrafiają się dachom z blachy oraz w jaki sposób sobie z nimi poradzić. Zapraszamy do czytania!

Pęcherze powietrza powstałe na skutek zawilgocenia

Jednym z najczęściej istniejących błędów podczas stawiania dachu jest zapomnienie o odpowiedniej wentylacji. Skutkuje to pojawieniem się licznych pęcherzy i pofałdowań, które wytwarzają się na powierzchni papy. W jaki sposób? Woda osadzona w starych warstwach papy przekształca się w parę wodną, a gazy organiczne ulegają szybkiemu uwalnianiu. Takie procesy prowadzą do wzrostu ciśnienia wszystkich gazów znajdujących się bezpośrednio pod pokryciem dachu, a z racji tego, że ów gazy nie mogą się wydostać na zewnątrz ani łagodnie osadzić na powierzchni dachu, zamieniają się w nieprzyjemne pęcherze.
Co gorsza, im więcej czasu minie od ich pojawienia się oraz im temperatura będzie wyższa, pęcherze będą się powiększać. W efekcie „odrywają” materiał od podłoża i powodują mechaniczne uszkodzenie pokrycia z papy. Dach pokryty pęcherzami powinien być niezwłocznie naprawiony. Aby się ich pozbyć, najlepiej jest zastosować hydonylon.

Pęknięcia powstałe na skutek utraty elastyczności

To normalne, że dach z roku na rok traci na swojej elastyczności i po wielu latach jest już zużyty. Jeśli nie zastosujesz w tym przypadku odpowiedniej profilaktyki, czekają Cię uszkodzenia w postaci pęknięć i rys, a te z kolei mogą doprowadzić do zawilgocenia dachu, o którym opowiadaliśmy wyżej. Pamiętaj – nie należy ignorować nawet tych najmniejszych pęknięć. Pozostawienie ich może doprowadzić do odspajania się wierzchnich warstw, a co za tym idzie – do bardzo kosztownych szkód, jak nie całkowitej wymiany pokrycia. W tym przypadku warto skorzystać z hydronylonu, który znakomicie uszczelni dach i zabezpieczy jego żywotność na dłużej.

Brak przetopu w miejscach łączenia papy

Ta usterka jest wynikiem błędu popełnionego przed dekarza. Zwykle wykrywa się ją podczas kontroli stanu dachu (najczęściej po roku jego zainstalowania). Polega na widocznym braku równoległości i równości ułożenia pasów papy. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba od razu wymieniać całego pokrycia dachowego. Wystarczy naprawa dachów z papy (kliknij) za pomocą hydronylonu, by pozbyć się problemu i znów cieszyć się perfekcją pokrycia.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*