Jeśli ktoś myśli, że domy pokryte strzechą można dziś spotkać jedynie w skansenach może mocno się zdziwić. Okazuje się, że współczesne budownictwo nadal korzysta z ekologicznych pokryć dachowych, które stosowane są nie tylko w altanach czy ogrodowych zadaszeniach, ale także w domach mieszkalnych.

Nie każda trzcina nadaje się do położenia na dach

Materiałem jakiego się dzisiaj używa do budowy dachu ze strzechy jest trzcina wodna, inaczej zwana pospolitą. Roślina ta rośnie najczęściej na mokradłach i na obrzeżach zbiorników wodnych. Do celów budowlanych używa się wyłącznie trzciny jednorocznej o prostych, niezbyt grubych i pozbawionych liści łodygach.

Parametry izolacyjne

Właściwości trzciny do wytwarzania składników woskowych oraz krzemionki sprawiają, że pokrycie dachu z tego materiału odznacza się wysokim stopniem izolacyjności. Ma właściwości porównywalne do termosu. Zimą trzyma ciepło a latem daje chłód.

Trwałość pokrycia

Dach z trzciny jest trwały, a jego żywotność producenci określają na około 60 lat. Pokrycie dachowe wykonane z trzciny odporne jest także na deszcz, gdyż wykazuje stuprocentową szczelność. Jako naturalny budulec trzcina oddycha, zapewniając dobrą wentylację. Choć sama w sobie jest wysoce ogniotrwała (dzięki krzemionce), to producenci trzcinowych dachów dodatkowo wykonują specjalne ich gruntowanie preparatami zwiększającymi odporność na ogień

Dach z trzciny jest ciężki

Pewnym mankamentem pokrycia dachu trzciną jest jej ciężar, który determinuje konieczność uwzględnienia takiego rodzaju dachu już na etapie projektowania domu, by był on konstrukcyjnie przygotowany na udźwignięcie strzechy. Średnia grubość stosowana do pokrycia dachu to 30 cm. Optymalna grubość, podawana przez producentów to 23-38 cm.

Trzcinowa alternatywa…

Dachy z trzciny to niezwykle interesująca alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych. Budynki wykonane z materiałów ekologicznych wręcz stworzone są do takiej technologii. Oryginalność, ciekawa estetyka trzciny oraz jej właściwości umożliwiające konstruowania zaokrąglonych oraz falistych zadaszeń sprawiają, że wykonane z niej dachy są prawdziwą ozdobą budynków mieszkalnych oraz komercyjnych (np. ośrodków wczasowych czy stylowych restauracji bądź zajazdów).

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*