Taras to wyjątkowe miejsce. To właśnie on daje nam odpoczynek i chwile błogiego wytchnienia nawet podczas największych upałów. Musimy odpowiednio zadbać o jego wygląd. Właściciele tarasów drewnianych muszą poświęcić im szczególną uwagę i zająć się ich konserwacją. Jeżeli od dawna nosiliśmy się z zamiarem wybudowania własnego tarasu, warto w końcu zrealizować te plany. Wbrew pozorom montaż desek tarasowych nie jest wcale trudny, a efekty z pewnością zachwycą zarówno domowników, jak i ich gości.

Jakie deski tarasowe wybrać?

Sukces całego przedsięwzięcia będzie zależał nie tylko od wybranej techniki i posiadanych umiejętności. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego go wykonamy. Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem pozostaje drewno. Obok tradycyjnych gatunków, takich jak drewno sosnowe lub świerkowe, znajdziemy również zdecydowanie trwalsze opcje. Wykorzystanie modrzewia syberyjskiego, charakteryzującego się sporą odpornością na warunki zewnętrzne, zapewni żywotność rzędu 15-20 lat. Jeszcze lepsze rezultaty osiągniemy dzięki drewnu egzotycznemu.

Najbardziej sprawdzone i pewne rozwiązanie to z kolei drewno modyfikowane termicznie Thermory. Wykorzystując potencjał Thermo Sosny Skandynawskiej lub Thermo Jesionu Amerykańskiego, zyskujemy pewność, że nasz taras będzie wyglądał perfekcyjnie nawet po upływie ćwierci wieku. Kolejną zaletą tego materiału jest brak konieczności okresowej konserwacji desek – jeżeli zrezygnujemy z olejowania, drewno będzie patynować, dzięki czemu zyska piękny, szlachetny odcień.

Montaż desek tarasowych

Kluczowym elementem prac jest właściwe przygotowanie podłoża. Powinno być stabilne i umożliwiać przepływ wilgoci, możemy także zadbać o mały spadek (2%), umożliwiający odprowadzanie gromadzącej się wody. Szczególnie zagraża legarom, warto więc pomyśleć o specjalnych gumowych podkładkach, dzięki którym będą miały ograniczony kontakt z wodą. Same legary powinny być wykonane z drewna o właściwościach podobnych do desek (najlepiej wykorzystać ten sam gatunek drewna).

Bardzo ważne jest również zachowanie odstępów pomiędzy deskami (5-10mm.) oraz pomiędzy deskami i elementami konstrukcji domu (10mm.), umożliwi to drewnu pracowanie, bez obaw o zniszczenie i wypaczenie całego tarasu. Deski przymocowujemy do legarów za pomocą dwóch wkrętów ze stali nierdzewnej – wykorzystanie innego materiału może spowodować powstawanie rdzawych zacieków na powierzchni samego tarasu. Powinny być przynajmniej dwukrotnie dłuższe od grubości deski. Aby uniknąć problemów z wystawaniem wkrętów, warto nawiercić wstępnie powierzchnię drewna. Łatwiejszy i bardziej estetyczny montaż wiąże się z zastosowaniem klipów montażowych, w które zwykle wyposażane są deski z bocznymi rowkami. Istnieją jednak również inne systemy ukrytego montażu – w tym przeznaczone dla desek bez rowków – które możemy zastosować niezależnie. Dzięki temu praca będzie łatwiejsza i szybsza. Wybierajmy akcesoria pochodzące od sprawdzonych firm, staną się gwarancją trwałości całej konstrukcji.

Pomocy przy przygotowaniu artykułu udzielił Komplexmarket dystrybutor produktów drewnianych.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*