Marzysz o własnym mieszkaniu i interesuje cię rynek wtórny? Jeszcze kilka lat temu na wsparcie z rządowych projektów skierowanych do ludzi młodych zainteresowanych zakupem nieruchomości mogli skorzystać wyłącznie ci, którzy chcieli nabyć mieszkanie od dewelopera. Dziś sytuacja wygląda inaczej.

Nowych osiedli przybywa w wielu województwach Polski. Chętnych na przestronne mieszkania w nowych budynkach wielorodzinnych nie brakuje. Są jednak także osoby preferujące zakup mieszkania na rynku wtórnym. Podkreślają oni, że na starsze osiedla są lepiej skomunikowane. Jeżeli zamierzasz jeszcze w bieżącym roku nabyć mieszkanie, korzystając przy tym z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MDM), to wiedz, że możesz rozważać zakup zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Jeszcze w 2016 r. we własnym mieszkaniu?

Zależy ci na tym, aby mieszkanie nabyć jeszcze w tym roku? Okazuje się, że jest to realne. Jeżeli sugerowałeś się informacjami opublikowanymi na łamach prasy czy portali ogłoszeniowych, to powinieneś wiedzieć, że program działa w dalszym ciągu, ale musisz liczyć się z małymi zmianami. O jakich mowa?

Jeżeli dochodzi o środki dostępne w ramach programu MDM, to sprzedający lokale mieszkalne nie mogą liczyć na otrzymanie pieniędzy jeszcze w tym roku. Najwcześniej wypłaty będą realizowane od stycznia przyszłego roku. Podstawową sprawą jest zatem poinformowanie potencjalnego zbywcy, że w 2016 r. może liczyć wyłącznie na środki, które przekaże mu bank. Godząc się na takie rozwiązanie, sprzedający będzie musiał wręczyć ci stosowną zgodę (koniecznie w formie pisemnej).

Gdy sprzedający ma opory…

Czy powyższe rozwiązanie może być problemem?  Według specjalistów zależy, czy mowa o deweloperach czy też indywidualnych właścicielach nieruchomości. Ci pierwsi doskonale orientują się w zasadach działania programu MDM, drudzy zaś niekoniecznie. Jeżeli właściciel mieszkania, od którego chciałbyś nabyć mieszkanie ma wątpliwości, powinieneś zasugerować mu spotkanie z doradcą finansowym lub radcą prawnym specjalizującym się w obrocie nieruchomościami.

Część zainteresowanych chciała powyższy problem rozwiązać w inny sposób. Otóż, wiele pytań pojawiających się np. na stronie internetowej poświęconej programowi MDM – www.mieszkaniedlamlodych.com – dotyczy możliwości wyłożenia przez nabywcy kaucji. Jej wysokość miała odpowiadać dopłacie, którą sprzedawca otrzymałby z programu MDM. Z punktu widzenia zainteresowanych stron takie rozwiązanie wydaje się sensowne – każda z nich byłaby zabezpieczona. Okazuje się jednak, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zawarcie takie umowy wyklucza możliwość skorzystania przez kupujących z dopłaty.

Warto się śpieszyć?

Decyzja o zakupie nieruchomości nie powinna zostać podjęta pochopnie. Jeżeli wciąż się wahasz, weź pod uwagę wszystkie za i przeciw takiej decyzji. Powinieneś również pamiętać, że każdego roku zwiększa się kwota, którą kupujący musi posiadać tytułem wkładu własnego. Dlaczego? Takie rozwiązanie ma ochronić potencjalnych właścicieli przed problemami ze spłatą zaciągniętych zobowiązań.

W okresie mieszkaniowego boomu banki udzielały kredytów hipotecznych nawet na 120% wartości mieszkania. Osoby, które podjęły decyzję o zaciągnięciu takiego kredytu i wybrały – jako walutę franka szwajcarskiego – mają dziś spore problemy ze spłatą poszczególnych rat. Wdrożone rozwiązania mają chronić potencjalnych nabywców przed podjęciem ryzykownych decyzji, które mogłyby doprowadzić go do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM
Artykuł gościnny

Artykuł gościnny

Treści gościnne mogą zawierać lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez partnerów serwisu. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*