Każdy inwestor decydując się na budowę domu jednorodzinnego musi podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z najistotniejszych – konieczną do powzięcia już na etapie przygotowywania projektu, jest technologia budowy domu. Najbardziej popularne w naszym kraju są dwa systemy: tradycyjny murowany oraz drewniany szkieletowy. W niniejszym tekście zajmiemy się tą pierwszą technologią – poniżej zestawienie materiałów potrzebnych do stanu surowego.

Pustaki i cegły

Najważniejsze materiały budowlane – niezbędne w technologii murowanej tradycyjnej, to elementy na ściany nośne domu. Na rynku do wyboru jest mnóstwo różnego rodzaju pustaków i cegieł: ceramicznych, silikatowych, z betonu komórkowego. Różne wymiary tych materiałów pozwalają na stworzenie każdej grubości ściany, można z nich budować zarówno ściany jednowarstwowe jak i wielowarstwowe. Każdy z tych surowców ma też swoje wady i zalety. Oprócz pustaków lub cegieł na ściany nośne potrzebne będą też materiały na ściany fundamentowe lub piwnic. Najlepiej jest je wykonać z betonu wylewanego na mokro na budowie lub z pustaków betonowych.

Beton i stal

Beton to surowiec, którego do budowy domu w technologii tradycyjnej potrzeba najwięcej. Wykorzystywany jest on najczęściej na ławy fundamentowe, stropy, schody, wieńce, nadproża. Do wszystkich tych elementów – oprócz betonu, potrzebna jest również stal zbrojeniowa. Na betonie i stali nie warto oszczędzać – konieczne jest zastosowanie takiej klasy tych materiałów, jaka jest wskazana w projekcie budowlanym.

Drewno

Do ukończenia stanu surowego domu potrzebna jest też znaczna ilość drewna. Materiał ten będzie wykorzystany przede wszystkim na więźbę dachową, ale też spora jego ilość zostanie zużyta na deskowania wszystkich betonowych elementów.

Pozostałe informacje

Warto wiedzieć, że nie ma konieczności stosowania materiałów wskazanych w projekcie budowlanym – z wyjątkiem stali, betonu i drewna, których klasy nie należy zmieniać bez porozumienia z kierownikiem budowy lub projektantem. Zmiana pozostałych materiałów nie pociągnie za sobą konieczności żadnych zmian formalnych, o ile nowy materiał będzie miał takie same parametry jak ten zaprojektowany.

Redakcja

Redakcja

W artykułach publikowanych na łamach portalu znajdują się treści sponsorowane oraz lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*