Podziwiając dach, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jego ogólny wygląd i skuteczność zawdzięcza prawidłowo wykonanym i zamontowanym drobnym elementom wykończeniowym. Obróbki blacharskie, bo o nich mowa, najczęściej nie są widoczne, ale to one decydują o szczelność naszych domów i bezpieczeństwie konstrukcji.

Główne funkcje wykończeń dekarskich

Obróbki blacharskie montowane są w miejscach łączenia się elementów dachu, na jego krawędziach i w miejscach załamań. Wykonuje się je również wokół kominów, okien dachowych czy innego typu otworów, a także jako wykończenie balkonów lub tarasów. Słowem wszędzie tam, gdzie możliwe jest podciekanie wody, a w efekcie erozja i stopniowe niszczenie konstrukcji.

Główne funkcje tego rodzaju wykończenia to zapobieganie dostawaniu się wody z opadów pod powierzchnię połaci dachu, odprowadzanie jej oraz zabezpieczenie elementów konstrukcji przez namakaniem.

Najważniejsze typy wykończeń

W zależności od konkretnych potrzeb, stosowane są obróbki różnego typu. Część z nich jest jednak szczególnie istotna i montowana na niemal każdym dachu. Kiedy poznajemy rolę, jaką mają do spełnienia, zdajemy sobie sprawę z ich znaczenia. Takimi niezbędnymi elementami wykończenia pokrycia są kosze dachowe, gąsiory i wiatrownice.

Kosze dachowe to miejsca łączące dwie części połaci dachu stromego pod kątem wklęsłym. Spływa nimi woda z opadów, a zimą w miejscach tych może zalegać śnieg. Gąsiory z kolei montowane są na szczytach dachu, w miejscach łączenia się dwóch części połaci. Wiatrownice natomiast są dolnym wykończeniem połaci. Ich zadaniem jest ochrona dachu przez silnymi podrywami wiatru i przed podwiewaniem pod jego pokrycie śniegu i deszczu.

Co jeszcze jest ważne

Woda może dostać się pod pokrycie dachu również inna drogą. Wszelkiego typu konstrukcje i otwory – kominy, włazy, wywietrzniki, okna dachowe – to niestety również miejsca newralgiczne i narażone na podciekanie. W miejscach tych montuje się obróbki przyścienne. Są to elementy wykończeniowe pozwalające uszczelniać rejony, w których najczęściej dochodzi do styku dwóch różnych materiałów.

Innym zadaniem obróbek jest odprowadzanie z powierzchni dachu wody z opadów. Służą do tego pasy nadrynnowe, które kierują spływający deszcz lub topniejący śnieg wprost do rynny.

Typy i rodzaje elementów wykończeniowych nie ograniczają się do wymienionych wyżej. Ostateczny wybór zawsze będzie uzależniony od konkretnych potrzeb.

Bez względu na to, jaka będzie budowa dachu i z jakiego materiału zostanie on wykonany, dobrej jakości obróbki blacharskie zawsze będą jego funkcjonalnym i estetycznym dopełnieniem.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Treści sponsorowane zawierają lokowanie produktów bądź usług. Wykorzystywane materiały graficzne dostarczane są przez reklamodawców. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części jest surowo zabronione.

Zostaw komentarz

*